Berlinale;Tarr Béla;

- Tarr Béla a Berlinalén

Tarr Béla idén is jelen van a Berlinalén, ahol utolsó filmjével, A torinói lóval 2011-ben elnyerte a Zsűri Nagydíját. Ezúttal különleges kezdeményezését, a Film Factory programját mutatja be. 

A német Arsenal Film és Video Művészeti Intézet valamint a Berlinale Forum programja közösen rendezi azt az eseményt, amelyen a Tarr Béla által a szarajevói egyetem keretében alapított Sarajevo Film Akadémiája különleges alkotásait láthatja a közönség a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál égisze alatt.

Tarr filmiskolájában olyan alkotók dolgoznak a hallgatókkal, mint Gus Van Sant, Carlos Reygadas, Tilda Swinton és Fred Kelemen, Tarr egykori berlini tanítványa, utolsó filmjének operatőre. „Miközben egyre több kép vesz körül minket, paradox módon ennek a gyönyörű nyelvnek a folyamatos elértéktelenedésével találkozunk napról napra. Ilyen összefüggésben kívánjuk hangsúlyosan és meggyőzően demonstrálni a filmkészítők jövő generációinak a vizuális kultúra és a látvány, a kép fontosságát.

Olyan filmkészítőkkel igyekszünk dolgozni, akik a humanizmus szellemében felelősen gondolkodnak, olyan művészekkel, akiknek saját szemléletmódjuk van és egyéni kifejezési formájuk, s akik alkotói erejüket az emberi értékek védelmében használják abban a valóságban, amely körülvesz minket”, mondta Tarr Béla a szarajevói filmes munkáról, hozzátéve, hogy az iskolában készült munkák a világról és a civilizációnk státuszáról megfogalmazott kérdésekre összpontosítanak. Az ezekből összeállított programot február 13-án délután mutatják be a Hackesche Höfe filmszínházban, ahol Tarr Béla is jelen lesz.  

A sok stresszel járó, túlórázós brit munkakultúra oda vezetett, hogy a fejlett országok közül legnagyobb arányban Nagy-Britanniában jelentenek beteget mentális problémák miatt a munkavállalók és az ugyanezen ok miatt munkaképtelenek aránya is itt a legmagasabb - idézte az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) jelentését The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.