könyv;nyilasok;Diener Péter;Tevan Alapítvány;A budapesti gettó;Oberten Zsuzsa;

- Gettófalak – elnyomás szürkében

Egy férfi és egy nő bolyong az utcákon, a családtagjaikat keresik. Három menekült bujkál egy szenespincében, lakásban fiú sakkozik egy bácsival, akit később óvatlan séta során elvisznek a nyilasok.

A budapesti gettóról írni mindig kockázatos vállalkozás. Pláne ha az emlékeket, a feldolgozhatatlant nem prózában, hanem költeményben kell papírra vetni. Nemcsak hűen kell felidézni a második világháború végi borzalmat, az áldozatok emlékét, de elengedhetetlen, hogy méltón, emberi módon emlékezzünk.

Diener Péter 1995-ben Brüsszelben publikált, a közelmúltban magyarul, Oberten Zsuzsa fordításában, a Tevan Alapítvány által kiadott, A budapesti gettó emléke című könyvének verseiben arra vállalkozott, hogy felidézze, bemutassa a hetedik kerületi gettó szörnyűségeit.

A második világháború idején játszódó, sokatmondó jelenetek peregnek a szemünk előtt: rokonukat kereső zsidó polgárok, Dunába lőtt ártatlanok és utcán heverő temetetlen holttestek jelenítik meg a pusztulást.

Budapest arcának sötét oldala mutatkozik meg Diener rövidke műveiben, hisz történjen bármi a gettó utcáin vagy az otthonokban, minden téglát, utcakövet, romos épületet nyugtalanság jár át: "Színek és szagok elnyomás-szürkében, a kegyetlenség szürkeségében, halálszag a félelem szaga, suttogások moraja, imák, robbantások zaja".

Romos falak, ablak alatt masírozó őrjárat, "lármás szagok, szemvakító zajok" vonják be az olvasót egy olyan világba, mely fájdalmas mementóként él a magyar történelemben.

A művet Engel Tevan István illusztrációi teszik még érzékletesebbé, biztos és értő kézzel rajzolja meg a háború végi gettó nyugtalan, zaklatott világát. A könnyed vonalvezetésű, de mégis lidérces képek és a filozofikus hangvételű versek idézte történelmi kor számos kérdést vethet fel az olvasóban.

A költő, Diener is feltesz egy kérdést az egyik művében: "Lehet-e még verset írni Auschwitz után?", majd választ is ad: "örülni szeretnék még, énekelni, amikor nem félek."

 

A hétvégi müncheni biztonságpolitikai konferencián az ukrán ellenzék az Európai Unió és az Egyesült Államok képviselői egy Ukrajnának szóló segélycsomag mielőbbi tető alá hozásáról egyeztek meg. Az ukrán ellenzék képviselői elmondták, hogy a kormányzat és az ellenzék közötti egyeztetéshez a nyugati államok közvetítését és egy 15 milliárd dolláros azonnali segélyt tartanának szükségesnek.