A bajor fővárosban rendezett 50. nemzetközi biztonságpolitikai konferenciára több mint 90 országból érkeztek küldöttsége. A tanácskozáson részt vesz 20 állam- és kormányfő, 50 védelmi- és külügyminiszter, s jelen volt az ENSZ valamint a NATO főtitkára is.
A közel-keleti konfliktusok és az iráni atomprogram mellett az ukrán válság volt a főtéma, a tanácskozáson a Kijevben november vége óta tiltakozó ukrán ellenzéki parlamenti pártok képviselői is részt vettek. A tegnapi zárónapon a régiók konfliktusainak leküzdésében szerzett tapasztalatokat vitatták meg, Szerbia és Koszovó közeledése pozitív példa volt e tekintetben.
Az ukrán ellenzék vezetői, Vitalij Klicsko és Arszenyij Jacenyjuk Münchenben tárgyaltak Jonh Kerry amerikai külügyminiszterrel, Ban Ki Mun ENSZ főtitkárral és az Európai Unió vezetőivel is. A "nyugati" vezetők támogatásukról biztosították törekvéseiket.
A tárgyalásokat követően Jacenyjuk, a legnagyobb ellenzéki párt, a Batykivscsina (Timosenko pártja) bejelentette: egyelőre nincs szükség az ENSZ közvetítésére az ukrajnai politikai válságban, azt a belpolitikai szereplőknek kell megoldaniuk együttműködve Ukrajna nyugati partnereivel. Elképzelésük szerint az ENSZ vagy az EBESZ közvetítésére csak abban az esetben lenne szükség, ha már - teljes mértékben kilátástalanná válik a helyzet.
Noha az ellenzék tart a hadserege bevetésétől, attól, hogy Viktor Janukovics államfő rezsimje katonai erőszak alkalmazásával próbálja megoldani a válságot, egyelőre bíznak a békés, politikai rendezésben. Az "egymásnak ellentmondó megközelítések elkerülése végett" a nyugati országok politikai közvetítését, leginkább a kijevi hatalomra gyakorolt presszióját tartják célravezetőnek és pénzügyi támogatást remélnek.
Jacenjuk úgy nyilatkozott, hogy amennyiben az ellenzéké lesz a teljes felelősség az ország ügyeiért, a nyugati partnerektől 15 milliárd dollár értékű támogatási csomagot kaphatnak. Vitalij Klicsko, az UDAR elnöke, aki a tüntetések során boxvilágbajnokból az ukrán ellenzék első számú vezére lett azt hangsúlyozta, hogy a kormányzat és az ellenzék között több mint egy hete folyó tárgyalások ellenére sem körvonalazódik egyelőre semmilyen elfogadható megoldás a válságra.
A Múnchenből vasárnap délutánra hazatérő ellenzéki vezetőket tömeg várta Kijevben a tüntetések szimbólumává vált Függetlenség téren, a Majdanon.
Mintegy ötvenezren gyűltek össze a hideg ellenére az ezúttal tájékoztatás céljából összehívott népi gyűlésen. Legutóbb január 16-án szerveztek nagy népgyűlést Kijevben, erre telepedett rá a radikális ellenzék és kezdődtek el az erőszakos cselekedetek a parlament és más kormányzati intézmények utcájában és az Európa téren.
A tegnapi tüntetésen a résztvevők azt kérték, feltétel nélkül engedjék szabadon a korábbi tüntetéseken őrizetbe vett társaikat, ugyanis a múlt héten elfogadott új amnesztiatörvény is feltételekhez, az elfoglalt épületek, utcák és terek felszabadításához, azaz a tüntetések beszüntetéséhez köti annak alkalmazását. Holnaptól újra elfoglalja hivatalát Viktor Janukovics államfő is, akit csütörtökön - az elnöki hivatal közlése szerint - akut légzőszervi betegség miatt kórházba szállítottak.