Szíria;Bassár el-Aszad;béketárgyalások;Vegyifegyver-tilalmi Szervezet;tömegpusztító fegyverek;Genf-1 konferencia;

- Damaszkusz túljárt mindenki eszén?

A szíriai tömegpusztító fegyverek megsemmisítése még annál is lassabban halad, amint azt hivatalosan kommunikálják. A műveletet felügyelő Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OWPC) jelentése szerint Bassár el-Aszad elnök rezsimje a biológiai fegyverek mindössze négy százalékát adta le. Így feltételezhető, hogy a gyilkos fegyverek túlnyomó része továbbra is a rezsim ellenőrzése alatt áll.

A Reuters ezzel kapcsolatban több olyan diplomata véleményére hagyatkozik, akik jól ismerik az ügy hátterét. Egy meg nem nevezett forrás pedig úgy nyilatkozott, semmi jele sincs annak, hogy a rezsim még több tömegpusztító fegyvert bocsátana a nemzetközi közösségek rendelkezésére.

Ez csak az egyik gond. A másik az, hogy a fegyverek megsemmisítésének folyamata is lassabban halad a vártnál, s mintegy hat-nyolc héttel maradnak el az eredeti tervektől. Egy amerikai diplomata ezzel kapcsolatba azt közölte, hogy a témát felveti a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) magyar idő szerint csütörtök este kezdődő ülésén.

A szíriai kormányzat tavaly járult hozzá ahhoz, hogy hozzájárul vegyifegyver-arzenálja megsemmisítéséhez. Mindezt óriási nemzetközi nyomás előzte meg, s az Egyesült Államok az ország elleni légicsapással fenyegetőzött. Június 30-ig kellene megsemmisíteni a teljes készletet, amely a hivatalos közlés szerint 1300 tonna. Ám aligha tudják majd tartani a határidőt.

Eközben a múlt hét szerda óta, Svájcban tárgyaló állami delegáció beleegyezett abba, hogy a 2012-es Genf-1 konferencia záródokumentuma legyen a további egyeztetések alapja, közölte az ellenzéki delegáció szóvivője. A dokumentum egyebek mellett konszenzuson alapuló egységkormány megalakítását irányozza elő.

Mint Aszad elnök tanácsadója Genfben kifejtette, a kommüniké felhasználásába csak feltételekkel egyeztek bele. A béketárgyalások folytatásáról ugyanis nem értenek egyet: az ellenzék az átmeneti kabinetről állapodna meg, míg a kormányzati küldöttség a terrorizmus elleni harcra fókuszálna elsőként.

Megkezdte az olasz parlament a választójogi reform tárgyalását. A tervezet nemcsak a képviselőket osztja meg, hanem Enrico Letta kormányának legnagyobb erejét, a balközép Demokrata Pártot (PD) is. A javaslat ugyanis úgy született meg, hogy a PD elnöke, Matteo Renzi egyeztetett Silvio Berlusconival, amit többen saját tömörülésén belül is nagy kritikával szemléltek.