A DK alelnöke, aki kijelentette, hogy Magyarországon nincs rend, ezután úgy fogalmazott: a morális válság a semmisségi törvénnyel indult, ugyanis a jogszabály „lényégében kimondta, hogy a rendőrök hazudnak”. Hozzátette: az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK) politikailag motivált kinevezések jellemzik, miközben a rendőrségen belül meghatározó a Terrorelhárítási Központ (TEK) és a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) felsőbbrendűsége.
A semmisségi törvény következtében a korkedvezménnyel nyugdíjba vonult rendészeti dolgozók nyugállományú státuszát megszüntették és 16 százalékos adót vetettek ki a jövedelmükre – hívta fel a figyelmet.
Eközben a rendőrség forrásait egyenlőtlenül osztják szét, a „hatalom által támogatott” TEK és NVSZ dologi és személyi juttatásként is jóval többet kap, mint azok, akik „valójában üldözik a bűnt” – szögezte le.
Az új rendőröket pedig lényegében egy hathetes gyorstalpalón képzik ki, miközben a tapasztalt állomány elhagyta a pályát – ismertette véleményét.
Rendet sem sikerült teremteni, a szubjektív biztonságérzet romlott, az állampolgárok sokszor azt érzik, hogy nem kapnak segítséget a rendőrségtől – folytatta.
A DK szerint a választás után hatályon kívül kell helyezni a semmisségi törvényt, vissza kell állítani a nyugállományú rendőrök státuszát, miközben meg kell szüntetni a járandóságukat terhelő adót – sorolta tervezett intézkedéseiket. Hozzátette: fel kell számolni a „fasiszta mintára létrehozott” Magyar Rendvédelmi Kart, meg kell szüntetni a TEK-et és az NVSZ-t, az utóbbi kettő állományát és eszközparkját pedig át kell csoportosítani az ORFK-n belül. Arra is kitért, hogy a DK javasolja az „egyenruhások ombudsmanja” intézményének felállítását.
Az ellenzéki párt azt is szeretné, ha a rendőrségi állományon belül bevezetnék a toleranciaképzést és külön csoport foglalkozna a családon belüli erőszak ügyével - mondta.
Kedden a Belügyminisztérium (BM) évértékelő értekezletén Orbán Viktor miniszterelnök hatékonynak nevezte a tárca és a rendőrség munkáját. A kormányfő arról beszélt, hogy Magyarországon 2010 után helyreállt a jogállamiság, ami nem történhetett volna meg a rendvédelmi szervek nélkül, mert a jogszabályok és bírósági ítéletek végrehajtatása nélkül a jogállamiság csak jelszó.