Két és fél év után fogyott el a türelem, hiába hangzottak el miniszteri ígéretek, a kormány nem rendezte a bányász járandóságok, nyugdíjak sorsát, úgyhogy a föld gyomrának munkásai és persze a külszíni fejtők is az Emberi Erőforrások Minisztériuma elé gyűlnek, hogy igazukért tüntessenek. Ha minden igaz, nem lesznek egyedül, három nagy érdekvédelmi szövetséget tömörítő Magyar Szakszervezeti Szövetség is ígérte, hogy szolidáris lesz és megy.
Pedig, magyarázza Rabi Ferenc, nincs jelentős összegről szó: a szénkülfejtéses bányásznyugdíjak visszaállítása idén mindössze 14-17 millió forinttal terhelné a költségvetést, 10 éves kifutása pedig ennek a tételnek mintegy 320 millió forintra rúgna. Az úgynevezett III. csoportos külszínről egészségkárosodás miatt visszavonulni kényszerülők rokkantnyugdíjának újbóli biztosítása sem jelentene irtózatos terhet - költsége mintegy 1 milliárd forintra taksálható. Az átlagkereset-számítási-kedvezmény visszahozása szintén kényelmesen belefér a büdzsébe.
Hogy mennyi foganatja lesz a kétezer bányász részvételével tartó demonstrációnak, azt a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke nem latolgatja. Szerinte mindenképp jelezni kell, hogy két és fél éve nem történt semmi, miközben emberi életek mennek tönkre. Ha sikerül megállapodni a tárcával, akkor az remek, ha nem akkor a bányászok nemzetközi érdekvédelmi szervezeteket is be kívánnak vonni harcukba.
Hogy a kormány miért utasítja el újra és újra a bányászok kéréseit-követeléseit, azt a hatalom soha nem indokolja, pedig tartozna ennyivel ezeknek az embereknek fakadt ki Rabi Ferenc. (És bizony ehhez a kormányzati állásponthoz a kormánypárti honatyák is igazodni látszanak - az Országgyűlésben a bányavidékek képviselői sem álltak ki a bányászok igazáért). Akiknek egyre kevesebb a reményük - ugyanis új, érdemi méretű - bányák nem nyílnak, régiek sem indulnak újra. Legutóbb az Ózd melletti Farkaslyukon "exhumáltak" egy régi bányát, ám ez mindössze 48 embernek ad kenyeret.
Ráadásul az említett III. csoportos rokkantnyugdíjasok helyzete egyre sanyarúbb - átlagosan 120 ezer forintos járandóságukat zömmel 30200 forintos ellátásra cserélte az állam. Miközben az illetékes bizottságok érdekesen állapítják meg az egészségkárosodás mértékét. Volt aki 63 százalékról indult, hoz példát Rabi Ferenc, aztán már 50 százalékosra szelídült az egészségkárosodása, a végén pedig megdöbbentő módon nyomtalanul eltűnt. Így egy fillérre sem jogosult több.