választás;Bajnai Gordon;negatív kilátás;Orbán-rezsim;jó kormányzás;

A kampányban az orbánizmus ellenében egy normális Magyarország alternatíváját kell megjeleníteni FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Bajnai: szó szerint az emberek bőrére megy a játék - 2014 után már késő lesz

A Fidesz csak a választási kampányt akarja túlélni, aztán utánuk az özönvíz - fogalmazott lapunknak Bajnai Gordon. Az Együtt-PM vezetője szerint a paksi paktum pontosan kifejezi, hogy a tavaszi választás egyfajta népszavazás lesz; akkor döntünk, hogy Ausztria vagy Ukrajna irányába haladunk tovább a következő évtizedekben. Bajnai beszélt arról is, miért kellett neki, illetve a pártszövetségének áldozatot hoznia az Összefogás oltárán, valamint arról, hogy a kormánypárt ellen talán nem is kell lejárató kampányt folytatni, mert a leghatásosabb negatív kampány maga a valóság.

- Sejti már, hogy egy év múlva mit fog csinálni?
- Most április 6-ára és a győzelemre koncentrálok. Ez a feladatom, minden más kérdés másodlagos.

- Azt se kérdezzük, hogy parlamenti képviselő lesz-e, vagy esetleg a főpolgármester-jelöltség is a lehetőségek között szerepel?
- Az a tervem, hogy április 7-étől a koalíciós tárgyalásokon én vezetem az Együtt-PM tárgyalódelegációját.

- Külön frakciót szeretnének alakítani az új parlamentben?
- Ez természetes. Mielőtt félreértés lenne, megismétlem: az Összefogás nem jelent pártegyesülést. Nagyon különböző, egymással nagyon sok mindenben vitában álló pártok egyeztek meg abban, hogy az ország legnagyobb problémája ma Orbán Viktor és kormányzása. Azért fogtunk össze, hogy ahelyett, ami van, egy jobb világot teremtsünk. Különálló pártok külön részprogramokkal és nézetekkel, de egyeztetett programmal készülnek a győzelemre és a kormányzásra.

- Ezek a nagyon különböző, sok mindenben vitatkozó pártok hogyan tudnak majd a kampányban - ha több szólamban is, de - azonos hangon megszólalni?
- A kampány nem a viták és a különbségek felmutatásának az ideje. Ráadásul mi a szocialistákkal már megállapodtunk a programban és abban is, hogy a szövetség nem hatalmi osztozkodás, hanem program alapú együttműködés lesz. A később csatlakozó kisebb szereplők pedig tudomásul vették, hogy az ő súlyuk a szövetségben és a leendő koalícióban kisebb, vagyis ők ennek megfelelően érvényesíthetik majd programjukat.

- Biztos abban, hogy mindenki beáll a sorba?
- Összehangoltan fognak megszólalni a pártok, a vezérszólam pedig a miniszterelnök-jelöltté, ez így természetes. Ő nagy felelősséget vett a vállára, ugyanakkor nagy lehetőséget kapott, és nekünk az a dolgunk, hogy ebben teljes erőnkkel támogassuk. A miniszterelnök-jelölt határozza meg a kampány stratégiáját és taktikáját is. Mi az egyéniségünk és szuverenitásunk megtartása mellett támogatjuk majd.

- Értelmiségiek, köztük Magyar Bálint is azt mondják, most nem a szakpolitikákon van a hangsúly, az Orbán-rezsim leváltása a közös cél és ennek kell mindent alárendelni. Közös nyelvet, közös programot kell találni az ellenzéknek. Ez megvalósult Ön szerint?
- Ezen dolgozunk. A kampányban az orbánizmus, az Orbánország ellenében egy normális Magyarország alternatíváját kell megjelenítenünk. A maffia-kormányzással szemben a jó kormányzás ígéretét kell hordoznunk és ennek nyelvét, szimbólumait kell megtalálni. Ezért a kampánynak a széles összefogásról kell szólnia. Arról, hogy ez a széles összefogás áll szemben az Orbánország néhány ezer, vagy maximum tízezer nyertesével.

- A győzelem érdekében mer majd populista is lenni a kampányban?
- Az ember nem szakadhat el a saját egyéniségétől és attól, amiben hisz, mert az elkezd rajta látszani, mondhatnám szaglani. Ezért én hű leszek önmagamhoz, és ahhoz, amit a világról gondolok. Az elmúlt év azt mutatja, hogy ennek jelentős szavazótábora van. Most sokféle szavazót kell egy táborba összeterelnünk és mindenki azzal teszi a legtöbbet, ha a saját közönségét behozza és segít a bizonytalanokat megszólítani.

- Paks bővítése ellen ön hirdetett tüntetést, ebben nyilván az Együtt-PM-é az úttörő szerep. Mit akarnak az embereknek üzenni?
- Ez közös kezdeményezés, mert mielőtt meghirdettük, egyeztettünk a szövetségesekkel. Paks nemzetstratégiai ügy, amelyről nagyon sok, akár elkötelezett Fidesz-szavazó is azt gondolja, hogy átverték. Az Együtt-PM népszavazást is kezdeményezett a bővítésről, február 2-ára pedig közös tüntetést. Azért van szükség a referendumra, mert a meggondolatlan alku - amelynek következtében drágább lesz az áram, növekszik az ország energia kiszolgáltatottsága és annyival nő az államadósság, amennyivel azt a magán-nyugdíjpénztárak lenyúlásával csökkenteni tervezte a kormány - az atomenergia híveit is felháborítja. Ez az alku szerintem egyetlen dolgot segít: valójában itt fizetjük meg a rezsiadót. Hiszen az atomról, a nukleáris energiáról beszélni gáz nélkül elég nehéz. Kevesen látják, hogy az újabb rezsicsökkentés - Orbán legfontosabb választási ígéretének - a forrása az átmenetileg "jóárasított" orosz gáz. Ez van a serpenyő egyik felében. Hogy választási ígéreteit legalább egy ideig tartani tudja, cserébe odaadja Paksot. Versenyeztetés nélkül, meglehetősen rossz feltételekkel.

- Háttéralkut kötöttek?
- Minden jel arra mutat, hogy itt valójában egy rövid távú választási szempont, a rezsiátverés folytatása az egyik fő motiváció. Meg az, hogy Orbán a hozzá közel álló nagyvállalkozóknak újabb üzleteket adhasson.

- 2015-ben jár le a hosszú távú orosz-magyar gázszerződés. Esetleg ez volt a háttérben? A Figyelő pedig arról írt, hogy a Putyin-Orbán találkozón kiderült, hogy az oroszok érdeklődnek a Mol birtokában lévő INA iránt.
- Ez a tárgyalás újra asztalra teszi azt, amit az elmúlt három évben sokszor fölvetettünk: hová tartozik Magyarország? Melyik szövetségi rendszerbe? Mivel nem tudunk semmit a tárgyalások részleteiről, azt lehet mondani, hogy a kormány mindenfajta egyeztetés, konzultáció nélkül az ország hosszú távú jövőjét teszi kockára. Még a parlamenti pártokkal sem egyeztetett Orbán Viktor a szándékairól. Ez súlyos felelősségi kérdéseket vet föl. Ráadásul van még egy probléma a gázzal. A dolog lényege az - mint ahogy Ukrajnánál meg Fehéroroszországnál látjuk -, hogy az időlegesen megadott gázár-kedvezmények kicsit olyanok, mint amikor a drognál az első néhány adagot ingyen adják a gyerekeknek, azért, hogy amikor már rászoktak, bármi árat megadjanak érte. Félő, hogy ebbe a csapdába viszi bele Magyarországot Orbán, amikor egy választások előtt mesterségesen lenyomott gázárral olyasmihez szoktatja hozzá, ami után függő helyzetbe kerül. Nagyon veszélyes ez a politika.

- Az inflációra is kihat a mesterséges rezsicsökkentés…
- Jövőre vélhetően nőni fog az infláció. Az orbáni kormányzásnak kimerülőben vannak az anyagi tartalékai, hiszen a magánnyugdíj pénzeket már lenyúlta, az országban befektető munkahelyteremtő tőkét elkezdte adóztatni és elkergetni, továbbá úgy adóztatja a kisvállalkozókat, a munkavállalókat és az alacsony jövedelmű munkavállalókat, hogy emiatt sokan inkább külföldre viszik a pénzüket vagy saját maguk mennek külföldre boldogulást keresni. A Fidesz csak a választási kampányt akarja túlélni, aztán utánuk az özönvíz.

- És értik, tudják ezt az emberek?
- Most éppen arra teszek kísérletet - az önök lapján keresztül is -, hogy elmagyarázzam, amit egyébként nagyon nehéz átlátni. Főleg azon az elképesztő média-össztűzön, vagy paravánon keresztül, amit a kormány a magyar polgárok elé tart. Ennek ellenére megpróbálom ezeket a bonyolult összefüggéseket elmagyarázni, hogy minél többen értsék meg: az ő bőrükre megy a játék. A paksi paktum pontosan kifejezi, hogy a tavaszi választás egyfajta népszavazás lesz. Akkor döntünk majd, hogy Ausztria vagy Ukrajna irányába akarunk tovább haladni a következő évtizedekben.

- Ön a kampányban kimondana egy olyan mondatot, hogy az oroszok már a spájzban vannak?
- Szerintem az orosz tárgyalópartner a saját üzleti és geopolitikai érdekeit követi. Neki ez a dolga. Ezért én őket nem hibáztathatom. Orbán Viktort hibáztatom, mert neki az lenne a dolga, hogy Magyarország miniszterelnökeként a magyar nemzet érdeket képviselje. Nem ezt teszi, lelke rajta.

- Célzott arra, hogy nehéz áttörni a jobboldali médiatúlsúlyt. Vagyis muszáj kicsit népszerűbben beszélni. Az MSZP például 2002-ben 22 millió románnal riogatott, ami ugyan populista volt, de hatásos. Készülnek ilyesmire?
- A kampányt a miniszterelnök-jelölt fogja vezetni és meghatározni, ezért ezekre a kérdésekre ő tud válaszolni. Szerintem popularisan kell beszélni, de nem populistán. Orbánék számtalan olyan hibát és bűnt követtek el az elmúlt időszakban, amit ugyan megpróbált kihasználni az ellenzék, de a közvélemény-kutatásokból úgy tűnik, nem elég hatékonyan. A trafikoktól, a földügyeken keresztül Paksig sok mindent lehetne említeni. Szerintem ezek az ügyek mélyen beleégtek magyarok millióinak a fejébe, szívébe. A választásokon majd meglátjuk, hogy ez mire elég.

- Önnek hivatalból is hinnie kell a győzelemben. De mélyen belül is meg van győződve a sikerről?
- Igen. Másfél éve azért tértem vissza a politikába, mert az a meggyőződésem, hogy Magyarországon változás kell. 2014-ben kell változás, mert később késő lesz. Az elmúlt másfél évben minden lépésemet és cselekedetemet az vezette, hogyan tudunk közelebb jutni a győzelemhez. Ezért hirdettem meg 2012 októberében az összefogást, ezért építkeztünk és ezért hozott az Együtt-PM komoly áldozatot az ellenzéki megállapodás oltárán. Ellenzékben lenni ugyanúgy felelősség, mint kormányon lenni. Nekem, mint az ellenzék egyik vezetőjének abban volt felelősségem, hogy az ellenzéki szavazókat átbillentsem azon a hitetlen, reményt vesztett ponton, amely tavaly év végére az állandó kakaskodás, a megoldatlan feszültségek miatt kialakult. Megtettem, akkor is, ha ez jelentős áldozatokat kívánt tőlünk.

- Sőt, törést is okozott, hiszen Juhász Péter nem vállalta, hogy a közös ellenzéki listán szerepeljen.
- A Milla a napokban elsöprő többséggel úgy döntött, hogy az Együtt-PM tagja marad és vállalja az Orbán-rezsim elleni harcot. Juhász Péter pedig - bár lehet vele vitatkozni - elvszerű döntést hozott. Szeretném, ha még sok olyan politikus lenne Magyarországon, akinek számít, mit mondott négy-öt hónappal korábban.

- Ez egyéni akció volt?
- Igen, de jól kifejezte azt a súlyos elvi dilemmát, hogy a kormányváltás érdekében a korszakváltók pártjának olyanokkal is össze kell fogniuk, akik a korábbi korszakot inkább igazolni szeretnék politikájukkal. Végül arra jutottunk, hogy Magyarországnak a legnagyobb problémája nem az, ki és hogyan ítéli meg a múltat, hanem az, hogy az Orbán-rezsim mit tesz az országgal, mit tehet a jövőnkkel. Ezért hoztuk meg azokat az áldozatokat, amelyek lehetővé tették az összefogást.

- A CÖF legújabb tablója nem fog ártani a kormányváltóknak?
- Annyi plakátot kiraktak már… Számításaink szerint a CÖF vagy 500 millió forintot költött az elmúlt egy évben arra, hogy engem és másokat lejárasson. Tegyük hozzá, jól kitömött civil szervezetként zömében közpénzt. A Fidesz ellen egyébként talán nem is kell lejárató kampányt folytatni, mert a leghatásosabb negatív kampány maga a valóság.

- A következő mintegy 70 nap elég lesz arra, hogy mozgósítani tudják választóikat?
- Hiszem, hogy igen. Az összefogás nem maga a megoldás, a végcél, hanem eszköz és lehetőség arra, hogy jó kampánnyal legyőzzük a Fideszt. Ez a kampány még csak most kezdődik.

- Szlovákiában a Radicova vezette koalíció, amely hasonlóan sok szervezetből állt össze, ugyan legyőzte Ficot, de gyorsan megbukott a belső feszültségek miatt.
- Nálunk más a helyzet. Valójában a koalíciónak már a választások előtt kész az egyeztetett programja. A majdani koalíciónak az MSZP és az Együtt-PM adja a döntő többségét, a tervek ismerhetőek, világosak, ezért fogunk tudni hatékonyan kormányozni.

- Az Orbán-kormánynak nemcsak a gazdasági és politikai nézetei, de a történelemképe is torz értékrendet tükröz. A Szabadság térre tervezett 44-es emlékmű jól mutatja ezt. Sokak szerint ezzel Magyarországnak a holokausztban viselt felelősséget akarják elhárítani.
- A kormány és főleg a mögötte álló politikai erők egy része folyamatos, tudatos szellemi kútmérgezést hajt végre. Ahhoz, hogy Magyarország megbékéljen másokkal, először önmagával kell megbékélnie. Ahhoz pedig, hogy megbékéljünk magunkkal, először reálisan kell értékelni önmagunkat. Én büszke vagyok a magyar történelemre, de akkor tudok erre hitelesen büszke lenni, ha a szembenézés - a hibák, sőt bűnök utáni tanulságok levonása - is megtörtént. Az 1944. március 19. után történtek ügyében Magyarországnak nem menekülnie kell a szembenézéstől, hanem levonni a tanulságokat, hogy ne kerülhessünk még egyszer ilyen tragikus helyzetbe. Ami a felállítani tervezett emlékmű kapcsán történik, az történelemhamisítás. A Fidesz a jelen hatalmával visszaélve hazudik a múltról, azért, hogy a jövőt is uralhassa. Ezért kell tiltakoznunk ellene és világossá tenni: minden polgártársunk számíthat a szolidaritásunkra, egyformán magyarok vagyunk és megvédjük egymást.

Folytatódik a hideg téli idő a jövő héten is, eső, ónos eső és havazás egyaránt előfordulhat - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnapi országos középtávú előrejelzéséből.