Február elején veheti át jelképesen Persányi Miklós, az intézmény főigazgatója a volt Vidámpark kulcsait. Ezzel a mára 10,7 hektáros élőgyűjtemény területe kis híján eléri az 1866-os alapításkori 18 hektárt. A kert a világ legrégebbi állatkertjei közé tartozik: most körülbelül tízezer hasonló létesítmény működik a világon, a budapesti minden számítás szerint benne van az első harmincban.
Hanga Zoltán, az intézmény szóvivője a Népszavának elmondta: az évtizedek során, a világon egyedülálló módon, a bővítés helyett, időről időre lecsíptek az Állatkert területéből. Így lelt otthonra a Vurstli, a vele szomszédos Angol Park - a Tanú óta tudjuk, hogy Pelikán elvtárs javaslatára keresztelték át Vidámparkká -, a Cirkusz, de a Gundel étterem is a kerttől vehetett el területet. A Dózsa György út kiszélesítésekor pedig egy 3 méteres sávval csonkították meg az állatkertet.
FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
az Opel Magyarország Kft. a Fővárosi Állat- és Növénykertnek.
A jármű mintázatának ihletet adó féléves zsiráfbébit, Sempalát
a kft. tiszteletbeli nevelőszülőként örökbe fogadta. Képünkön
Danics Dóra, az X-Faktor nyertese és Koncz Gábor, az Opel ügyvezető
igazgatója ismerkedik az új lakóval.
Hanga hangsúlyozta: a Vidámparkot nem azért zárták be, mert az állatkertnek kellett a terület. A bővítésre ugyan évtizedek óta vártak, de az 1950-ben alapított szomszédos műintézményt a Fővárosi Önkormányzat elsősorban finanszírozási okok miatt zárta be - a Vidámpark ugyanis jelentős veszteségeket halmozott fel. Egyébként az ilyen jellegű létesítményeket sehol nem közpénzekből működtetik.
A bővítéssel szeretnék megőrizni a Vidámpark régi hangulatát: családi szabadidőparkként működik majd.
Éppen ezért a műemléki védettségű létesítmények megmaradnak: a száz évesnél idősebb zenélő körhinta, a barlangvasút, a favázas hullámvasút és a tövében található Mese-csónak.
Az újabb területek egyes részein a Pannon tenger korábbi élővilágát mutatják majd be.
Vissza szeretnének tekinteni tízmillió évvel ezelőttre, arra, hogy milyen élővilág volt itt ősormányosokkal, ősorrszarvúkkal, fókákkal és ősmedvekutyákkal.Ezeknek a mai leszármazottait - az ázsiai elefántot, az orrszarvút vagy a vízilovat - egy biodómban (óriási üvegház) helyeznék el, ahol télen-nyáron szubtrópusi dzsungel burjánzik majd, és sétálva vagy csónakokban lehet majd végigjárni - nyilatkozta Persányi Miklós az origo.hu-nak.
Kiemelte, hogy ezekben az időkben a Kárpát-medencében hullámzott a Pannon tenger, ezért itt egy komolyabb tengeri akváriumot hozhatnak létre. A tervek szerint az állatkert a Széchenyi-fürdőben naponta elhasznált több ezer köbméter 30 fokos vízzel oldaná meg a biodóm klímájának költséghatékony biztosítását.
Fotó: Vajda József
A népszerűségi listát a tavaly született Asha a kiselefánt vezeti. Őt követik a nagymacskák, elsősorban a kölykeik. Tavaly, amikor Asha még csak ígéret volt, éppen a vombatoké volt az elsőség.
Az állatkert középtávú terveiben szerepel egyebek mellett Mesepark "munkacímmel" a jelenlegi állatsimogatóhoz hasonló, ám annál sokkal összetettebb programot kínáló létesítmény. Itt házi, ház körüli, illetve szelídebb, veszélytelenebb, úgynevezett ,,meseállatok" élnek majd. Az állatsimogatáson túl, egy mesét is végigkísérhetnek a gyerekek.
Ha minden jól megy, 4-5 éven belül mindkét létesítmény látogatható lesz.
Az állatkertet jelenleg évente átlagosan egymillióan keresik föl. A bővítés után várható látogatószámról csak becslések vannak, de évi 1,3 millió fő feletti vendéggel számolnak. A belépőjegyek árának változásáról a szóvivő még nem tudott beszámolni. Nem biztos, hogy lesz emelés, de ha mégis erre kényszerülnek, akkor is csak szerény mértékű változásra kell számítani - tette hozzá.
Hanga Zoltán annyit elárult, hogy idén is érkezik a budapesti gyűjteménybe különleges faj, de részleteket nem árult el, hisz meglepetésnek szánják.