MNB;kamatvágás;alapkamat;

Népszava

- Lassítva vágja az alapkamatot az MNB

Az eddigi 0,20 százalékpontos lépések után ma valószínűleg kisebb, 0,1-0,15 százalékpontos kamatcsökkentésekkel folytatja monetáris enyhítési ciklusát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - jósolták a mai kamatdöntő ülés előtt londoni pénzügyi elemzők.

A Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Daniel Hewitt hétfői előrejelzésében közölte, 0,15 százalékpontos kamatcsökkentést tart a legvalószínűbbnek a monetáris tanács ülésén, és arra számít, hogy a magyar jegybank 2,5 százalékig csökkenti alapkamatát.

A forint januárban eddig 1,5 százalékot gyengült az euróval szemben, és ha forintgyengülés folytatódik - ahogy a Barclays várja -, annak már negatív inflációs következményei lehetnek.

Neil Shearing, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza 0,1 százalékpontos kamatcsökkentést jósolt.
Az elemző szerint ugyanakkor indokoltnak tűnik az enyhítési ciklus folytatása, tekintettel arra, hogy az infláció a célszint alatt jár. Shearing szerint egyértelmű, az MNB-t aggasztja a jelentős devizaadósság-teher, és mindenképpen elejét akarja venni egy forinteladási hullámnak. A Capital Economics e tényezőket egybevetve alakította ki a 0,10 százalékpontos csökkentésről szóló prognózisát. Szerintük még két hasonló mértékű enyhítés valószínű.

A Goldman Sachs szakelemzői látnak "valamelyes lehetőséget" az MNB kamatcsökkentési ütemének 0,15 százalékpontra történő "jelképes" lassítására keddtől, de az idei első félévben így is 2,50 százalékig csökkenő MNB-alapkamatra számítanak. A ház ugyanakkor az infláció gyorsulásával, valamint az amerikai és az euróövezeti irányadó hozamok emelkedésével kapcsolatos várakozások miatt 2015 első felére 1 százalékpontos MNB-kamatemelést jósol.

A JP Morgan szakelemzői 0,1 százalékpontos kamatcsökkentést jósoltak. A korábban valószínűsített 2,7 százalék helyett most már 2,5 százalékon várják az MNB enyhítési ciklusának kamatvégpontját. Közölték azt is, hogy felülvizsgált inflációs előrejelzésük alapján 2015 közepére tolták ki az MNB első kamatemelésének időpontját valószínűsítő előrejelzésüket.

Stratégiai jelentősége van annak, hogy az országon belül legalább egy olyan cég legyen, amely képes minőségi terméket előállítani a fémipar területén - mondta Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár tegnap a Kossuth Rádióban, a Dunaferr Zrt. kapcsán. Álláspontja szerint a végeredmény felől a tulajdonos kiléte nem lényeges, abból a szempontból azonban igen, hogy olyan stabil vállalkozás jöjjön létre, amely hosszútávon több ezer embernek képes munkalehetőséget biztosítani, ezért a kormány minden lehetőséget vizsgál - mondta az államtitkár.