Czomba Sándor;Fidesz-kormány;Dunaferr;

- A kormány februárban tárgyal a Dunaferr-ről

Stratégiai jelentősége van annak, hogy az országon belül legalább egy olyan cég legyen, amely képes minőségi terméket előállítani a fémipar területén - mondta Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár tegnap a Kossuth Rádióban, a Dunaferr Zrt. kapcsán. Álláspontja szerint a végeredmény felől a tulajdonos kiléte nem lényeges, abból a szempontból azonban igen, hogy olyan stabil vállalkozás jöjjön létre, amely hosszútávon több ezer embernek képes munkalehetőséget biztosítani, ezért a kormány minden lehetőséget vizsgál - mondta az államtitkár.

A találgatások azt követően szaporodtak meg, hogy Orbán Viktor kormányfő múlt héti oroszországi tárgyalásai során tartott munkaebéden részt vett Andrej Szapelin, a Vnyesekonombank alelnöke is. (Ez a pénzintézet érdekelt a dunaújvárosi társaság tulajdonlásában.) Mindig érdekes, ha Dorkota Lajos, Dunaújváros volt fideszes országgyűlési képviselője, polgármestere, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke véleményt nyilvánít a vasmű sorsáról, márpedig úgy vélekedett, hogy "a kormány még mindig nem adta fel azt a tervét, hogy megvásárolja az ISD Dunaferr Zrt.-t."

Februárban Budapestre várják a Vnyesekonombank képviselőit. Szakértők szerint kemény tárgyalások várhatóak. A dolog azért is érdekes, mert az esetleges állami szerepvállalásnak már több fordulója is volt, eddig valamennyi kudarccal végződött.

Emlékezetes, hogy 2013 novemberében a magyar kormány véglegesen visszatáncolt a megvásárlástól, legalábbis minden jel erre mutatott. Arról nem tudni, hogy Moszkvában a múlt héten mi történt, csak az bizonyos, hogy a tárgyalások fonalát ismét felvették. 

A Dunaferrben jelenleg ez a helyzet: a héten folytatódhatnak az elbocsátások: a novemberben bejelentett 400 főből eddig 158 fő munkavállalónak mondtak fel, és Czomba Sándor bejelentése ellenére a napokban folytatódik a névsor. Szakértők szerint összesen 600-700 munkavállaló elküldése az orosz-ukrán tulajdonos célja.

Nemrég még arról írtak az újságok, hogy békés megoldáshoz közeledik a Mol és a horvát állam közötti konfliktus, ám a csata ismét felforrósodóban: a horvátok azt szeretnék, ha egyenesen az ENSZ választott bírósága venné el a Mol INA fölötti irányítói jogait.