Kína;gazdasági növekedés;

- Tovább lassult a kínai növekedés

Hivatalossá vált, hogy a kilencvenes évek óta a legalacsonyabb gazdasági növekedést mondhatja magáénak Kína. Tavaly 7,7 százalékkal gyarapodott a GDP, ami 1999 óta a leggyengébb érték - derül ki a pekingi statisztikai hivatal adataiból. Az adat ugyanakkor magasabb a kínai kormány eredeti, 7,5 százalékos várakozásainál, igaz, az előzetes tervekben rendre óvatos értékeket határoznak meg, s ezeket általában jelentősen túlszárnyalják. Az utolsó negyedévben a gazdaság a vártnál erőteljesebb mértékben, 7,7 százalékkal gyarapodott, de egy tized százalékkal ez is alacsonyabb a harmadik negyedéves adatnál.

Szakértők az idei évre még visszafogottabb növekedést várnak. A kormányzat ugyanis olyan strukturális reformokra készül, amelyek inkább visszafogják a gyarapodást. A kínai kommunista párt novemberi harmadik plénumán elfogadták azt az előterjesztést, amely szerint a jövőben nagyobb teret adnak a magángazdaságoknak.

Aggodalomra ad okot, hogy jelentősen nő az önkormányzatok és állami vállalatok adósságállománya. Szintén komoly kockázat az „ingatlanlufi”, amely 2007-2008-ban, az Egyesült Államokban a világgazdasági válság előidézője volt. Szakértők szerint több ingatlanvállalat jelent majd csődöt. A lassulás ellenére a többi ipari országhoz képest a kínai növekedés továbbra is igen jelentős. 

Irán ma kezdi meg az atommegállapodás végrehajtását. Teherán a „hatokkal”, azaz az ENSZ BT öt állandó tagjával és Németországgal másfél hete megkötött megállapodás, valamint a Genfben tavaly novemberben elfogadott akcióterv értelmében megkezdi fokozottan dúsított uránkészleteinek megsemmisítését és a dúsításhoz használt infrastruktúra egy részének leszerelését. A megegyezés alapvető célja, hogy célja, hogy megakadályozzák Teherán atomfegyverhez jutását.