Teherán elfogadta, hogy nem gyárt pótlólagos vagy újabb generációjú centrifugákat, mint ahogy azt is, hogy az iráni nukleáris létesítményekben gyakoriakká válnak az ellenőrzések. Cserébe a “hatok” – amennyiben Irán tartja magát kötelezettségeihez – megkezdik a szankciók szerény mértékű enyhítését. Az Európai Unió külügyminiszterei akár már dönthetnek arról, hogy megkezdik a megszorító intézkedések fokozatos feloldását. John Kerry amerikai külügyminiszter néhány napja azt közölte, júliusig 4,2 milliárd dollár értékben zárolt eszközöket szabadít fel az Egyesült Államok Irán számára. Az iszlám köztársaság az elmúlt tíz év során először egyezett bele nukleáris programja továbbfejlesztésének leállításába és egyes kulcselemeinek visszafejlesztésébe.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) delegációja múlt szombaton érkezett az iráni fővárosban hogy ellenőrizze az atommegállapodás pontjainak megtartását. Hírügynökségi jelentések szerint a delegáció a napokban felkeresi az ország középső részén lévő Natanzban, valamint Fordóban található nukleáris létesítményeket. A küldöttség ellenőrizni kívánja, hogy Irán valóban leállítja-e a 20 százalékosra történő urándúsítást, és meglévő 20 százalékos uránkészleteit pedig visszahigítja-e az előírásoknak megfelelő 5 százalékosra. A Reuters korábban azt jelentette, hogy a közeljövőben jelentősen sűrűsödnek az Iránban folytatott ellenőrzések, a NAÜ szakértőinek a korábbinál több létesítménybe lesz bejárásuk, s ezáltal új felszerelésekre is szükségük lesz.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pénteken öt és fél millió eurós (1,65 milliárd forintos) soron kívüli hozzájárulást kért a tagállamoktól, hogy ellenőrizni tudja a Teherán atomprogramjáról szóló genfi megállapodásban foglaltak teljesítését.