Szél Bernadett és Schiffer András közleményükben úgy fogalmaztak, hogy a kormány a héten anélkül kötötte meg a megállapodást Oroszországgal a paksi erőmű bővítéséről és egy 3000 milliárd forintos kötelezettségvállalásról, hogy a döntésbe a magyar lakosságnak beleszólást biztosított volna. A kedden bejelentett megállapodás amellett, hogy "mintegy száz évre kényszerpályára helyezi" Magyarország energiastratégiáját, egy olyan kötelezettségvállalást is tartalmaz Oroszország felé, amely jelentős mértékben csökkentheti hazánk mozgásterét a nemzetközi erőtérben, így súlyos kül- és biztonságpolitikai kérdéseket vet fel - jelentették ki.
Az ellenzéki képviselők azt írták, az alaptörvény szerint a köztársasági elnök feladata, hogy a nemzet egységét megtestesítse, és őrködjön az államszervezet demokratikus működése felett, az LMP szerint a bővítésről szóló megállapodás tartalma és körülményei pedig mindkét jogkört érintik. Ezért arra kérik Áder Jánost, hogy még a tavaszi parlamenti ülésszak kezdete előtt fogadja őket hivatalában és biztosítson lehetőséget arra, hogy javaslataikat ismertessék vele. Emellett tájékoztatást kérnek az államfőtől saját, tervezett lépéseiről is - zárul a szöveg.
A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás kedden Magyarország és Oroszország között, amelynek keretében egyezséget írtak alá két új paksi erőművi blokk építéséről. A két új erőműblokkot az orosz Roszatom állami konszern építi, a 10-12 milliárd eurós, tender nélküli beruházáshoz Oroszország államközi hitelt biztosít, amelynek futamideje 30 év.