Anna Chapman mindig szolgál meglepetésekkel. Már önmagában az a tény, hogy lebukása után a Facebook-ra feltette képgalériáját, szokatlan egy olyan embertől, aki a nagypolitika reflektorfényébe került. Még szokatlanabbak a fotók: Anna a kommunista párti Pravdával a kezében, Anna erdei sétán, testhez simuló nadrágban, nagyestélyiben vagy éppen fekete, sok mindent feltáró alsóneműben.
Hol egészen megszeppent, ártatlan arcával tekint ránk, hol előkelő úrinőként, máskor pedig csábító oldalát mutatja meg. Ha mindehhez hozzátesszük, hogy nem valamiféle ledér nővel van dolgunk, hanem a politika olyan szereplőjével, akit még kormányfőként Vlagyimir Putyin is fogadott 2010-ben, akkor válik teljesebbé a kép.
Az 1982-ben Volgográdban született Anna Chapman édesapja orosz diplomataként, állítólag, kapcsolatba került a hírszerzéssel. Igaz-e vagy sem, nem tudjuk, az azonban bizonyos, hogy lánya kezdetben más utat választott, közgazdaságtant tanult a moszkvai egyetemen. Alex Chapmannel egy londoni utazáson ismerkedett meg, 2002-ben összeházasodtak, és ettől kezdve, hol Oroszországban, hol Angliában éltek. Nem sokáig. 2006-ban elváltak. Anna hamarosan a New Yorki üzleti világban kötött ki, és megfordult az éjszakai szórakozóhelyek forgatagában is.
2010-ben lebukott kilenc társával együtt. Kémkedéssel vádolták az amerikai hatóságok, úgynevezett "alvó ügynöknek" bélyegezték meg. Sokáig nem tartott a megpróbáltatása, a hidegháború utáni korszak egyik legnagyobb kémcseréjének köszönhetően a többiekkel együtt hazatoloncolták négy nyugatnak kémkedő oroszért cserébe. Kormánykitüntetéssel ismerték el Anna szolgálatait, és el sem kellett tűnnie a nyilvánosság elől.
Putyin még 2010-ben fogadta őt többi társával együtt, egy olyan oldott hangulatú találkozón, amelyen az akkori kormányfő még dalra is fakadt. Putyin nem csinált titkot abból, hogy azok, akik elárulták Annáékat, megfizetnek az árulásukért.
Chapman az Egységes Oroszország párt ifjúsági vezetésében kapott szerepet, a fiatalok hazafias nevelésével és az orosz tradíciók propagandájával bízták meg. Rovata volt a Komszomolszkaja Pravda című lapban. "A világ titkai Anna Chapmannnel" című heti tv show-val jelentkezett a REN tv-csatornán, és bemutatkozott a Venture Business magazin szerkesztőjeként is.
Múlt augusztusban Azerbajdzsán persona non grata-nak, nem kívánatos személynek minősítette, mivel újságírók és közéleti személyiségek társaságában ellátogatott Hegyi Karabahba, amelyet megszállt területként tartanak számon Bakuban.
Politikai szerepvállalásánál nagyobb visszhangja volt annak, hogy Anna fotói hol a Maxim magazin címlapján, hol más szex-lapokban feltűntek.
A FundserviceBank vezetőjének tanácsadójaként is szerephez jutott, és bekerült az igazgatótanácsba. Tavaly nyáron azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a Twitteren házassági ajánlatot tett az akkor még a seremetyevói repülőtér tranzitvárójában sorsára váró, kémkedéssel és hazaárulással vádolt amerikai informatikus, Edward Snowdennek annak érdekében, hogy menedékjogot kaphasson Oroszországban. Bár Snowdent lenyűgözték Anna bájai, a lehetőséggel végül is nem élt. Az ideiglenes tartózkodási engedélyt e nélkül is megkapta.
Még csak az év elején tartunk, ez a néhány hét sem telt el azonban Anna szereplése nélkül. Ezúttal a török Antaljában rendezett "Dosso Dossi Fashion show 2014" kiállításon mutatkozott be női ruhakollekciójával.
Azt tervezi, hogy Oroszországban üzlethálózatot hoz létre. Az "Anna Chapman" márkával jelölt, megfizethető árú ruhákat februártól már árusítani is fogják, egyelőre az interneten keresztül.
Anna hivatalosan soha nem foglalkozott divattervezéssel, először 2011-ben villantotta fel ebbéli képességeit, amikor a bajkonuri űrrepülőtéren tett látogatásakor azt javasolta, hogy új ruhát tervezzenek az űrhajósoknak.
Ötletével nem aratott sikert. Azt is kudarcának tekintik, hogy a 2011-es moszkvai divatbemutató kifutóján kiejtette kezéből a pisztolyát. Ezúttal tehetséges fiatal ruhatervezők álltak csatasorba a siker érdekében.
Ez a rengeteg szereplés azt a benyomást kelti, hogy a korábbi gyakorlattól eltérően, most a lebukott kémet nem tüntetik el a közvélemény szeme elől.Ellenkezőleg, mintha az amerikaiak orra alá akarnák dörgölni nap, mint nap, hogy Anna Chapman él és virágzik.