Publicisztika;MOL;INA;Hernádi Zsolt;

- Bírósághoz fordul Zágráb az INA-ügyben

Zágrábi lapértesülés szerint a horvát kormány január végéig nemzetközi döntőbírósághoz fordul a Mol-INA-ügyben. A Mol viszont már tavaly novemberben nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen.

A Vecernji list tegnapi számában emlékeztet, hogy a horvát álláspont szerint Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója korrupció árán szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt Mol-befektetések a horvát olajfinomítókba és a Mol megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket.

A lap megkereste a Molt, de a cég jelezte, hogy szóbeszédet nem kommentál. A Magyar Távirati Iroda pedig megkereste az INA szóvivőjét is, aki úgyszintén nem kívánta kommentálni az értesülést. A horvát lap emlékeztet arra, hogy a két stratégiai partner, a Mol és az INA találkozója január 16-án lesz. A találkozón mindkét fél keményen fogja védeni az érdekeit, ezért vélhetően eredménytelenül zárul a tárgyalás - írja a Vecernji list.

A januári horvát tárgyalódelegációt Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter vezeti, aki ki fog tartani amellett, hogy az INA-t a horvát törvények szerint irányítsák - teszi hozzá a zágrábi országos napilap. Az újság megszólaltatja Jasminko Umicevic olajipari tanácsadót, aki szintén úgy véli, hogy aligha elkerülhető a döntőbíráskodás. A szakember nem hiszi, hogy a Mol elfogadná a horvát fél feltételeit. Umicevic szerint a folyamatban a horvát fél jó helyzetben van, ezért hisz abban, hogy a horvát kormány álláspontja fog győzni.

A Mol ugyanakkor már tavaly novemberben, a Budapesti Értéktőzsde honlapján bejelentette, hogy nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen horvátországi befektetéseinek védelmében a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID); mert a zágrábi kormány nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait. Vagyis nem vette át az árak szabályozásával veszteségessé tett földgáz üzletágat a Mol-tól.

Tavaszig elkészülnek majd a Kúria jogegységi határozatának hiányzó pontjai, "de akkor sem állunk meg, ha szükséges, megyünk tovább" - mondta a devizahiteles ügyről Darák Péter Kúria-elnök a Heti Válasz tegnap megjelent számában. Mint ismeretes, az egyoldalú banki kamatemelésekről és az árfolyamrésről nem rendelkezett a Kúria, az ezzel kapcsolatos jogegységi döntésről megvárja az Európai Bíróság legkorábban február 12-én várható iránymutatását.