Beírók;devizahitel;Kúria;

FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Február utáni döntés a devizahitelekről

Tavaszig elkészülnek majd a Kúria jogegységi határozatának hiányzó pontjai, "de akkor sem állunk meg, ha szükséges, megyünk tovább" - mondta a devizahiteles ügyről Darák Péter Kúria-elnök a Heti Válasz tegnap megjelent számában. Mint ismeretes, az egyoldalú banki kamatemelésekről és az árfolyamrésről nem rendelkezett a Kúria, az ezzel kapcsolatos jogegységi döntésről megvárja az Európai Bíróság legkorábban február 12-én várható iránymutatását.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ismét megpróbált nyomást gyakorolni a Kúriára: tegnapi sajtótájékoztatóján arra kérte a testületet, ne várja meg az Európai Bíróság döntését. Rogán hozzátette: annak örülne leginkább, ha már januárban döntés születne, így a Fidesz már 24-ei évadnyitó frakcióülésén foglalkozhatna a kérdéssel. Rogán szerint semmilyen európai fórum véleményének nem kell mérvadónak lennie a Kúria számára.

A Népszabadság ugyanakkor arról értesült, hogy a tavaszi parlamenti ülésszak kezdete is csúszhat, mivel még nem született kormánydöntés a devizahiteles mentőcsomagról. A lap információi szerint csak február elején kezdődik a választások előtti utolsó ülésszak.

A kormány lassan négy éve képtelen megoldani a devizahitelesek problémáját - véli Simon Gábor. Az MSZP elnökhelyettese szerint minden, amit a kormány ebben a tárgykörben tett, csak a legtehetősebbeknek segített, a valódi rászorulókat otthagyta az út szélén. Vannak olyan családok, amelyek a svájci frank kormányváltás utáni meglódulása miatt kilátástalan helyzetbe kerültek - teszi hozzá a szocialista politikus.

Az idei első, szerdai kormányülésen sajtóhírek szerint a devizahitelek ügye is szóba kerülhetett, ám a kormányzat az ülés után semmiféle tájékoztatást nem adott a magyar családok tízezreit súlyosan érintő kérdésről. Az MSZP felszólítja Orbán Viktort, haladéktalanul hozza nyilvánosságra mit döntött a devizahitelek ügyében! A kormányzat világosítsa fel az országot, hogyan próbálja meg ciklusának végére rendbe hozni azt, amit bukott gazdaságpolitikájával, a svájci frank árfolyamának bedöntésével okozott! - tette hozzá Simon Gábor.

Irodaszerek forgalmazóira szabott ki gigabírságot a Gazdasági Versenyhivatal (GVH): hat cég összesen egymilliárd forintot fizethet. A kartellezés a közbeszerzési pályázatok eredményét is befolyásolta. A GVH elnöke szerint a gond az, hogy a közbeszerzések kiírói sem érdekeltek a kartellezés leleplezésében.