;

GVH;bírság;irodaszer-kartell;

- Az informátor nyomán

Irodaszerek forgalmazóira szabott ki gigabírságot a Gazdasági Versenyhivatal (GVH): hat cég összesen egymilliárd forintot fizethet. A kartellezés a közbeszerzési pályázatok eredményét is befolyásolta. A GVH elnöke szerint a gond az, hogy a közbeszerzések kiírói sem érdekeltek a kartellezés leleplezésében.

Egymilliárd forintos bírságot szabott ki a Gazdaság Versenyhivatal hat irodaszereket forgalmazó cégre kartellezés miatt. A társaságok 2008 és 2011 között 19 pályázaton kartelleztek: felosztották egymás között a piacot, valamint rögzítették áraikat. Ez a legsúlyosabb versenykorlátozó megállapodás, az úgy nevezett kőkemény kartell.

A verseny korlátozása a GVH becslései szerin 10-30 százalékkal hajthatta fel az árakat. A GVH egy informátoron keresztül jutott el a kartellező cégekig: ez az első alkalom, hogy ilyen módon lepleztek le ezt a versenyt torzító formát. A GVH-nak ilyen esetben lehetősége van jutalmazni az informátort: a kiszabott bírság egy százalékával, de legfeljebb 50 millió forinttal. Ő azonban csak abban az esetben kap jutalmat, ha megkerülhetetlen, írásos bizonyítékkal szolgál a kartellezésre, vagy olyan információ áll a birtokában, amelyre hivatkozva a bíróság elrendelhet úgy nevezett "hajnali rajtaütést" - mondta el a GVH tegnapi sajtótájékoztatóján Juhász Miklós, a hivatal elnöke.

Egy ilyen előzetes bejelentés nélküli vizsgálat során jutottak hozzá az irodaszer forgalmazó cégek elleni bizonyítékokhoz is. Juhász Miklós hozzátette: fontos, hogy az informátori jutalmat akkor sem kell visszafizetni, ha a bíróság később megsemmisíti a GVH határozatát, és a jutalom után júliustól már személyi jövedelemadót sem kell fizetni.

A hajnali rajtaütés során okirati bizonyítékokat talált a GVH, elsősorban e-maileket, stratégiai dokumentumokat. Ezek alapján megállapították, hogy a 2008-ban a Budapiért Zrt., a Gyárt-ker Kft., az I-COM Iroda-Kommunikáció Kft., az ITV Albatech Kft., a Papirosz Kft. és a Medi-Print Kft. áraik egyeztetése és piacfelosztás, valamint ehhez kapcsolódóan üzleti titoknak minősülő információk cseréje céljából stratégiai együttműködési megállapodást kötöttek. A megállapodás szerint a vállalkozások célja az volt, hogy a közbeszerzési és a versenypályázatok során a status quot fenntartsák, illetve növeljék piaci részesedésüket, melynek érdekében egyeztettek arról, hogy adott tenderen indulnak-e, illetve az indulás részleteiről is cseréltek információkat.

A Budapiért Zrt., a Gyárt-ker Kft. és az ITV Albatech Kft. 2009-ben piacfelosztás céljából háromoldalú egyeztetéseket is folytattak. Az érintett közbeszerzéseken elsősorban önkormányzatok és bíróságok szereztek be irodaszereket. A pályázatok értéke 160 ezertől kétmilliárd forintig terjedt. Zavodnyik József, a Versenytanács döntéshozatal-támogató csoportjának vezetője elmondta: a pályázatok során előfordult, hogy az egyik induló megírta a másik helyett a pályázatot, vagy szándékosan magasabb árat adott, hogy egy másik vállalat nyerje a tendert.

Mivel az ügyben közbeszerzési tenderek is érintettek, a GVH előkészíti a büntetőfeljelentést is. Juhász Miklós ugyanakkor elmondta: azok a bizonyítékok, amely alapján a GVH kiszabja a bírságot, sok esetben nem elegendőek a büntetőjogi bizonyítottsághoz. A GVH elnöke hozzátette: sokszor probléma, hogy a pályázat kiírójának sem érdeke bejelenteni, ha kartellgyanút észlel, ugyanis a GVH döntése a pályázat eredményét is megsemmisítheti.

Az irodaszer-forgalmazók bírságai (forint)::

Budapiért Zrt. 274 200.000
Gyárt-ker Kft. (felszámolás alatt) 600 000.000
I-COM Iroda-Kommunikáció Kft. 33 000 000
Papírbázis Kft. 25 900 000
Papirosz Kft. 33 500.000
ITV Albatech Kft. 16 200.000
REGÁL Kft. 1 800 000 Ft
Medi-Print Kft. 9 200 000

Nagy többséggel szavazott támogatást csütörtökön az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága annak az indítványnak, hogy hallgassák meg az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által végzett tömeges adatgyűjtést leleplező Edward Snowdent.