Vlagyimir Putyin orosz elnök és Dmitrij Medvegyev miniszterelnök a napokban sílécet kötött és személyesen tartott szemlét az olimpiai létesítményeknél. A két orosz politikus lesiklott Krasznaja Poljana lejtőin, végigjárta a versenyek helyszínét, az olimpiai falut és még a nyitó és záróünnepségekre is kiterjedt a figyelme.
Érthető az érdeklődés. A karácsonyi időszakban történt két merénylet után a nemzetközi sajtó feltette a kérdést: vajon kudarcba fullad-e Putyin nagy kísérlete, hogy az olimpiát felhasználva visszahelyezze országát a nagyhatalmi pozícióba?
A kérdés pillanatnyilag is ott kering a levegőben. S nem is csupán a csecsen vezér, Doku Umarov által szervezett, s legalább 31 ember életét kioltó kettős merénylet miatt. Számos európai vezető, köztük Francois Holland francia és Joachim Gauck német államfő biztosan távol marad az olimpiai megnyitóról, nyilvánvalóan az emberi jogok oroszországi állapota miatti tiltakozásul. De még így is legalább húsz európai elnök- és kormányfő, valamint királyi családok tagjai vesznek részt az eseményen.
Érthető tehát a biztonság miatti aggodalom, bár a helyiek túlkapásokra is panaszkodnak. Az ősz folyamán a rendőrség házról házra járva szigorú ellenőrzéseket tartott a Fekete-tengeri városban és számos külföldi munkást, főleg közép-ázsiaiakat kitiltott a városból.
Napirenden vannak az utcai igazoltatások is, úgyhogy minden valószínűség szerint sikerül elkerülni, hogy terroristák beszivároghassanak az olimpiai objektumokba.
Más szempontból viszont a Putyin-rendszer hirtelen elég engedékeny lett. Nem akadályozták meg például, hogy a decemberi moszkvai Artdocfest filmfesztiválon bemutassák a Putin's Games (Putyin játékai) című dokumentumfilmet, amely nyíltan kritizálta az olimpiai előkészületeket.
A német-osztrák-izraeli koprodukcióban készült film kendőzetlenül beszél a világ valaha rendezett legdrágább olimpiájáról (37,5 milliárd euró, a tervezett költségek ötszöröse), a korrupcióról, a környezetkárosításról, a kényszerből elköltöztetett oroszokról, az átláthatatlan üzelmekről.
No meg arról, hogy a föld legnagyobb, számos hóborította területtel rendelkező országában miért éppen a legmelegebb üdülőhelyet választották a játékok megrendezésére? Először rendeznek téli olimpiát egy pálmafákban gazdag, szubtrópusi városban, ahol a februári időszakban nap közben többnyire 10 Celsius fok a hőmérséklet.
A melegre egyébként a szervezők is felkészültek, s a hírek szerint raktárakban tárolják az elmúlt években összegyűjtött, több tonnányi havat, amennyiben a kaukázusi síversenyeknél hiány lenne belőle. Noha a téli olimpia idején a biztonságra 30 ezer rendőr, a hadsereg több egysége és a katasztrófavédelem 22 ezer munkatársa ügyel, a turistákat semmiképpen sem szeretnék elijeszteni az odalátogatástól.
Olyannyira, hogy az Aeroflot 5 ezer rubeles szinten (33 ezer forint) befagyasztotta a Moszkva-Szocsi-Moszkva útvonalra szóló jegyek árát.
Minthogy egész városrészek letarolásával szállodák özönét építették fel az elmúlt hét év során, nem lesz gond szállást találni sem.