;

botrány;Egyesült Államok;republikánusok;

Chris Christie kormányzó cáfolta, hogy tudott volna beosztottjai tetteiről. Fotó: Europress/Getty Images

- Hídbotrány New Jerseyben

Politikai vihar középpontjába került New Jersey állam kormányzója, a Republikánus Párt egyik legígéretesebb elnökaspiránsa, Chris Christie. E-mail üzenetek bizonyítják ugyanis, hogy a kormányzó beosztottjai szándékosan lezáratták a felhajtó két sávját a nagyforgalmú George Washington hídra, nagy közlekedési káoszt okozva, csak azért, hogy lejárassanak egy demokrata polgármestert. Christie tegnapi sajtóértekezletén cáfolta, hogy tudott volna munkatársai mesterkedéséről.

A "Hídgate" beárnyékolhatja a népszerű kormányzó hírnevét, s bármennyire is messze még a 2016-os elnökválasztás, a botránnyal kapcsolatos kérdések végigkísérhetik Christie jövendő kampányát. A mérsékelt politikus vezette az utóbbi időben a republikánus elnökjelöltek toplistáját, s már egy Christie-Hillary Clinton-meccs esélyeit latolgatták. Igaz, súlyos kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, Christie elég konzervatív-e ahhoz, hogy a Republikánus Párt harcias, fundamentalista jobbszárnyának támogatását elnyerje, ami jelöléséhez eleve elengedhetetlen lenne.

Christie-ről eddig is tudták, hogy kemény fickó, aki nem udvariaskodik, hanem ha kell, kioszt mindenkit, megmondja a véleményét, de hatékony, jó kormányzónak ismerték, aki állama érdekében kompromisszumokra is képes. Ezt a pozitív képet változtathatja meg az új skandalum, még akkor is, ha a kormányzó be tudja bizonyítani, semmit nem tudott arról, hogy helyettes személyzeti főnöke és más munkatársai szándékosan akartak "betartani" Fort Lee város polgármesterének, aki nem Christie-t, hanem kihívóját, a demokrata Barbara Buonót támogatta a tavalyi kormányzóválasztáson. "Felháborodott és szomorú vagyok a történtek miatt" - írta szerdán közleményében Christie, mondván, ezt a módszert elfogadhatatlannak tartja.

New Jersey kormányzója azt állítja, a beosztottjai félrevezették, ő ugyanis úgy tudta, hogy egy közlekedési tanulmány elkészítése miatt kellett tavaly szeptemberben majdnem egy hétre lezárni a Manhattan északi részét és a New Jersey-i várost, Fort Lee-t összekötő George Washington híd három feljárója közül kettőt, katasztrofális dugókat okozva. A hídon naponta 300 ezer, évente több mint százmillió jármű halad át. Nyilvánosságra került azonban több e-mail, az egyikben Bridget Anne Kelly, Christie helyettes stábfőnöke még augusztusban azt írta: "Itt az ideje egy jó kis közlekedési dugónak". Fort Lee lakosai így nem jutottak be a munkahelyükre, a gyerekek az iskolába, a helyi illetékesek könyörögtek a kormányzói irodának, hogy segítsen a válság elhárításában.

Az e-mailekben Christie munkatársai kárörvendő megjegyzéseket tettek: "Nem baj, úgyse a mi szavazóink szenvednek ott, hanem Buono (a demokrata jelölt) szavazói!" A kikötői hatóság vezetője, Christie embere, David Wildstein már decemberben lemondott, elismerve felelősségét az útlezárásért, a kompromittáló e-mailek az ő számítógépéről kerültek elő. Mark Sokolich, a kárvallott polgármester szövetségi vizsgálatot követel az ügyben.

Christie tegnapi sajtóértekezletén megpróbált gyorsan pontot tenni az ügy végére. Bejelentette, elbocsátja a vétkeseket, köztük Bridget Anne Kellyt. Christie közölte, sajnálja, hogy legközelebbi munkatársaitól kell megválnia, de az efféle viselkedést "nem tolerálhatja". A kormányzó bocsánatot kért New Jersey lakosaitól a négy napos kényelmetlenség miatt, s közölte, Sokolich soha nem szerepelt a "radarképernyőjén", nem számított a szavazatára. Christie közölte: személyesen kér elnézést Fort Lee polgármesterétől. Még nem tudni, mindez elég lesz-e a kételyek eloszlatására.

A jobboldali közvéleménybe mélyen beivódott hiedelmekkel igyekezett leszámolni Sólyom László volt köztársasági elnök a Heti Válaszban.