Eddig 15 ezer lakást ajánlottak fel a Nemzeti Eszközkezelőnek (NET) - jelentette be tegnap Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter. Azt azonban már csak Csillag Tamás, a NET vezérigazgatója tette hozzá, hogy a szerződéskötés még csak ötezer ingatlan esetében zárult le. A jövő év végéig további 10 ezer adós lakását vennék meg a hitelező bankoktól, erre a költségvetésben 37 milliárd forint van elkülönítve.
A Nemzeti Eszközkezelőt még 2011-ben hozta létre a kormány, ám nagyon nehezen indult. A szervezetnek az adósok ajánlhatják fel az ingatlanjaikat, melyet az állam a forgalmi érték 35-55 százalékáért megvásárol a banktól, majd bérbe adja a hitelesnek. Mivel azonban a banknak is bele kell egyezni az adás-vételbe, jobbára csak azok az ingatlanok jutnak erre a sorsra, amelyeket szinte képtelenség elárverezni vagy eladni. Csillag Tamás, a NET vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján azzal indokolta a nehéz indulást, hogy az adminisztráció kiépítése mellett gondoskodni kellett a megvásárolt lakások kezeléséről is. Ezt a feladatot végül a MÁV Ingatlankezelő Kft.-re bízták.
A bérbeadható lakások számát igyekeznek bővíteni: Német Lászlóné tegnap bejelentette, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában lévő, örökös nélküli lakásokat is megkapja az eszközkezelő. Emellett a NET-hez kerül az ócsai devizahiteles lakópark is. Ismeretes: a kormány 500 lakást tervezett felépíteni Ócsa és Alsópakony között, ahová a bedőlt hiteleseket költöztették volna. A tervnek csak az első üteme valósult meg: 80 ház épült az út mentén, 4 kilométerre bármilyen lakott településtől. A lakóparkba beköltözőket a Máltai Szeretetszolgálat válogatta ki. A 2,6 milliárd forintos lakópark csaknem fele jelenleg is üresen áll.
Abból az összegből, amelyet az ócsai lakóparkra fordítottak, több ezer devizahiteles lakását vásárolhatták volna fel, s ilyen módon az adósok saját otthonaikban maradhattak volna - mondta el lapunknak Tukacs István. A parlament gazdasági bizottságának MSZP-s tagja szerint az eszközkezelő ugyanis egy jó ötlet rossz megvalósítása. A NET rugalmatlan, nehezen tud együttműködni az ügyféllel és a bankkal is, ráadásul a csatlakozni kívánó adósnak olyan szigorú feltételeknek kell megfelelni, amelyek csak kevés hiteles esetében teljesülnek - érvel az MSZP-s képviselő. Tukacs szerint a NET állami, központosított szerkezete sem felel meg ennek a feladatnak, közelebb kellene vinni az adósokhoz a probléma megoldását.
Azok a hitelesek ajánlhatják fel ingatlanjukat az eszközkezelőnek, akik tavaly év elején már legalább 180 napos késedelemben voltak, és még 2009 előtt adósodtak el. A legtöbb ingatlant Borsod-Abaúj Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ajánlották fel, épp azokban a megyékben, ahol a legmagasabb a munkanélküliség, és a legnagyobb arányban él a lakosság szegénységben. Csillag Tamás elmondta: a havi lakbér átlagosan 9400 forint körül mozog. A bérleti díj meghatározásakor figyelembe vették, hogy a legtöbb ügyfélnek nem csak hitel- hanem közműtartozása is van. Csillag azt is elmondta: sok adós van, aki ezt az alacsony bérleti díjat sem tudja fizetni, velük újabb egyéves szerződést kötnek a tartozás rendezésére. Ez a helyzet kiválóan mutatja, hogy a devizahitel-problémának két gyökere van: az egyik az árfolyam megugrása - melyben a kormány sem vétlen - a másik pedig a munkanélküliség, az alacsony bérek - mutatott rá lapunknak Tukacs István.