Hollande abban reménykedik, hogy 2014 meghozza számára a várva várt fordulatot. 2013-ban szinte kudarcot kudarcra halmozott. Túl határozatlannak, hiperaktív elődjével, Nicolas Sarkozyvvel ellentétben méltatlanul visszafogottnak tartják.Népszerűtlensége hónapról hónapra döntött meg negatív rekordokat.
A gazdagokra kivetett adóval azonban legfontosabb választási ígérete valósul meg. A törvényt élesen bírálta a konzervatív ellenzék, a jogszabályt ezért az Alkotmánytanácsnál támadták meg, az alaptörvény felett őrködő testület azonban nem talált benne semmi kivetnivalót.
A jogszabály keretszámait a 2014-es költségvetés is tartalmazza, amelyet karácsony előtt fogadott el a francia nemzetgyűlés.Az adó első változata még arról rendelkezett, hogy a magánszemélyeknek közvetlenül kellett volna fizetniük. Ám az átdolgozott második változat szerint az adóteher a munkáltatókat terheli.
„Papíron” a törvény alapján ötven százalékos teherrel sújtják az egymillió euró feletti fizetéseket, a különböző járulékok miatt azonban ennek mértéke valójában 75 százalék lesz. Az adót a cégek bevételének 5 százalékában maximalizálják, és az idei, valamint a 2014-es évben keletkezett fizetésekre vonatkozik, mielőtt megszüntetik 2015-ben.
Az új adónemből túl nagy bevételre aligha számíthat az államkincstár, legfeljebb néhány százmillió euró folyhat be belőle. Az üzleti életben nagy felháborodást keltett a jogszabály, többen, köztük a híres színész, Gérard Dépardieu, faképnél hagyták Franciaországot. Keményen sújtja a törvény a leggazdagabb fociklubokat, így a Paris Saint Germaint, és a Monacót is. Előbbi tíznél is több egymillió euró felett kereső játékost foglalkoztat, így például a svéd gólvágó Zlataan Ibrahimovicot.
A katari tulajdonosnak ezért mélyen a zsebébe kell nyúlnia, ha nem akar változtatni a fizetéseken. A Monaco ezzel szemben jelezte: nem hajlandó megfizetni az adót. A tiltakozások ellenére a közvélemény nagy része támogatja az új adó bevezetését. Csak a társadalom csekély része keres évi egymillió euró felett.