deviza;tüntetés;devizahitel;Kúria;

Fotó: Vajda József

- Matolcsy egy uzsorás, skandálták a tüntetők

Ismét tüntettek a devizahitelesek Budapest belvárosában. A nemzetgazdasági miniszternek egy javaslatcsomagot, a Kúriának petíciót adtak át. A tüntetők a Kúriától várták a megoldást, ám csalódniuk kellett.

A Kúriának petíciót, a nemzetgazdasági minisztériumnak javaslatcsomagot adtak át szombaton délben a devizahiteles civil szervezetek. A Kúria épülete előtt demonstrált nyolc, devizahiteleseket képviselő civil szervezet, mintegy százan a Kúria hétfőn hozott jogegységi határozata ellen. Ebben a legfőbb bírói szervezet kifejtette, hogy a devizahitelesek a forinthitelnél alacsonyabb kamattal jutottak kölcsönhöz, ezért az árfolyamváltozásból adódó többletterhek az adósra hárulnak, és pusztán ezért nem lehet érvénytelen egy szerződés. Az egyoldalú szerződésmódosításokkal és az árfolyamréssel kapcsolatban a Kúria előzetes döntéshozatali eljárást kért az Európai Bíróságtól.

Látszatintézkedés a devizahiteleseknek
Törvénymódosítást kezdeményez a Fidesz rezsicsökkentési munkacsoportjának vezetője, Németh Szilárd: a bankoknak negyedévente tájékoztatniuk kell devizahiteles ügyfeleiket, mennyit spóroltak az árfolyamgáttal. Emellett a pénzintézeteknek levélben kell felhívniuk az árfolyamgátba eddig be nem lépett ügyfeleik figyelmét, hogy lehetőségük van az árfolyamgáthoz csatlakozni. Az intézkedés végrehajtását a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fogyasztóvédelmi eljárás keretében fogja vizsgálni. A törvényjavaslat általános indoklása szerint „kiemelten fontos az állampolgárok szakszerű tájékoztatása arról, hogy a megmentésük érdekében tett intézkedéseknek köszönhetően összesen mennyi pénzt tudtak megtakarítani”. Pénteken a brüsszeli uniós csúcs előtt Orbán Viktor miniszterelnök nyomatékosan felhívta minden devizahiteles figyelmét az árfolyamgátra, sőt, erősen tanácsolta, hogy lépjenek be.

A tényeket nézve ez egyszerű, de modern uzsorás eszköz – állította a tüntetés egyik szónoka, Falus Zsolt. A Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet elnöke úgy véli, hogy kockázattal járt a devizahitel, emiatt az adósoktól nem követelhető a teljesítés. Kalmár Mária, a Hitelesmozgalom képviselője kifejtette, hogy a Kúria bíráinak nincs lelkiismeretük, ha képesek voltak egy ilyen, a társadalom ellen irányuló döntést hozni. A Kúria épülete elől a Bajcsy Zsilinszky úton a nemzetgazdasági minisztériumhoz vonultak a demonstrálók, majd a József Nádor téren azt skandálták: „Matolcsy egy uzsorás”. Bár néhány tüntető felvetette, hogy Matolcsy már nem ebben az épületben dolgozik, de ez a tény nem lépte át a tüntetők ingerküszöbét. A demonstrálók árulónak bélyegezték Matolcsy mellett Doubravszky Györgyöt is, aki a „devizahitelesek hátán mászott fel a bársonyszékbe”, és „eladta a lelkét havi egymillió forintért”. Ismeretes: a jelenleg a jegybank pénzügyi fogyasztóvédelmi központját vezető Doubravszky, aki korábban a pénzügyi jogok biztosa volt, azzal vált ismertté, hogy devizahitelesek e-mail-címét gyűjtötte a weboldalán, azzal az ígérettel, hogy a végtörlesztéshez segít számukra forinthitelt szerezni. Majd miután ez kudarcba fulladt, egy webbank alapításának ötletével haknizta körbe a médiát (a feladat előkészítésére kormánybiztost is neveztek ki), végül Matolcsy György még nemzetgazdasági miniszterként hozott létre neki egy hivatalt.

A tüntetők követelték „a Kúria hétfői határozata után összeomlott jogrend helyreállítását” és hogy „a kormány hozza meg azokat a törvényeket, amellyel meg tudja védeni az állampolgárokat a nyugati bankok fosztogatásaitól”. A nemzetgazdasági minisztérium képviselőjének egy javaslatcsomagot adtak át a tüntetők: állításuk szerint ebben megoldást kínálnak a devizahitelesek problémájára és az államadósság csökkentésére. A gazdasági tárca képviselője átvette a javaslatokat, és elmondta a tüntetőknek: a kormány jelenleg is dolgozik a devizahitelesek problémájának megoldásán. A kabinet sajtóhírek szerint hétfőn tárgyalhat az új devizahiteles mentőcsomagról: céljuk, hogy a törlesztőrészletek 17-20 százalékkal csökkenjenek a választásokig.

Közbevetve - Csak csendben

Nem adjuk a házunkat, nem adjuk a hazánkat – hangoztatták a devizahiteles civil érdekvédelmi szervezetek demonstrációján ma délben a nemzetgazdasági minisztérium előtt. Volt olyan szónok, aki nem devizahiteles, de erkölcsi kötelességének érezte a részvételt, mert akiben van becsület és tisztesség, az kiáll az elesettekért. Ebben nincs is köztünk vita, magam is telefonáltam már egész délutánokon át, néha éjszakába nyúlóan, hogy egy bajba jutott hitelesen a magam korlátok közé szorított módján segítsek, eljuttassam a civil szervezetekhez. Melyek közül egyébként nem egy, nem kettő volt, amely csak megvonta a vállát egy-egy történet hallatán: „Ez van.”

Azt azonban ma délben tanulságos volt látni, hogyan viszonyulnak egy társadalmi mértékű probléma (devizahitel) károsultjai egy másik, egészen hasonló szituációhoz, nevezetesen a hajléktalansághoz. A Kúria épületétől a nemzetgazdasági minisztériumhoz sétálva csatlakozott a menethez egy hajléktalan férfi. Ha igazat skandálnak a hitelesek, hogy elveszíthetik fejük felül a házat – és miért ne lenne igaz, hisz a kilakoltatási moratórium csak elodázta a problémát – akkor ez a férfi ugyanazon az úton jár, mint a ma tüntetők, csak előrébb tart. A minisztérium épülete előtt ő is ott állt az első sorban. A demonstrálók előbb megkérték, álljon hátrébb, a férfi azonban maradt, és csendben figyelt. Majd néhány tüntető – köztük az egyik főszervező – megkérte a rendezvényt biztosító rendőröket, „távolítsák el ezt a részeg férfit, mert nem velünk van”. Hogy valóban részeg volt-e a férfi, nem tudhatom, mert egy szót sem szólt, nem bántott senkit. Csak nézte, ahogy a tüntetők a lakásaikért küzdenek: csak állt csendben.

BKV-busz gázolt halálra egy férfit szombat délután a XIV. kerületben.