- Nemrég saját rezsicsökkentési programot indítottak. Nem volt elég a kormányzati?
- Az a rezsicsökkentés, ami az országban zajlik, pont a szegényeken nem segít, mert ők egyébként is kevesebbet fogyasztanak a közüzemi szolgáltatásokból. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy többlépcsős helyi rezsicsökkentést indítunk, ami tényleg a dombóváriakon segít, azokon, akik rászorulnak. Ennek első eleme a lakbértámogatás volt: 10 százalékkal csökken az önkormányzati lakások bérleti díja, ha a bérlő ellen nem folyik eljárás és nincs elmaradása a számlákkal. Gyakorlatilag ezzel jutalmazzuk 2014-től a rendesen fizetőket. Novemberben a helyi gyermekétkeztetés díjának 10 százalékos csökkentéséről döntöttünk, decemberben pedig a bentlakásos intézmények díjainak mérsékléséről szavazunk. A helyi jobboldal eddig kényszeredetten elfogadta az eddigi lépéseket.
- Pedig az előterjesztéseknek voltak ironikus elemei is, mint a rezsicsökkentés feltüntetése a csekkeken, piros mezőben…
- Ez igaz, volt politikai bírálat is benne, de a fő cél a segítő szándék. Azt sem hagyjuk annyiban, hogy a Belügyminisztérium csak az 5000 fő alatti településeket támogatja a szociális tűzifaosztásban, a kormányhoz fordulunk, hogy változzon a jogszabály. A politikai üzenetet illetően hasonló fricskára készülök a decemberi ülésen is. Egy olyan működési szabályzat módosítást viszünk be, amely szerint nem kell felállnia a képviselőknek az üléseken, ha a polgármester bejön, és lehetővé teszi, hogy táblákat hozzanak be a terembe.
- Ha a jobboldal nem támogatja az elképzeléseit, akkor azokból semmi sem lesz, hiszen ők vannak többségben, több mint három éve.
- Ez az első ilyen ciklus volt, és remélem, hogy az utolsó is. Keményen kezdett a Fidesz 2010-ben. Először a nyilvánosságot nyirbálták meg Dombóváron: megszűnt a városi tévé, az újság, a város saját honlapjára pedig csak úgy kerülhettek ki cikkek, ha egy Fidesz irányította bizottság véleményezte azokat. Szerencsére ez utóbbitól elálltak egy idő után.
- Mi jött utána?
- Nos, azt kell mondjam: érdemben szinte semmi. Egymás után hagyott ki Dombóvár pályázatokat, lehetőségeket, csak azért, mert a Fidesz nem szavazta meg őket. Akkor sem, ha az adott fejlesztés a városnak egy fillérjébe sem került volna.
- Egyszer csak számot kell adni erről. Mire hivatkoztak?
- Olcsó kifogások voltak csak, érdemi tények, elfogadható magyarázatok nem. A helyi beruházási tevékenység, vagy inkább annak hiányának mélypontja egy olyan határozat el nem fogadása volt, ami semmi másról nem szólt, mint hogy az önkormányzat támogatja a munkahelyteremtést. Így is lett. Egy Dombóváron már üzemmel rendelkező német tulajdonú cégnek kellett volna piaci áron egy terület, 50 főnek teremtettek volna munkahelyet, egymilliárd forint körüli beruházással. Mivel már az elvi határozatot sem sikerült meghozni, a város végül nem adta el a cégnek a területet, nem lett beruházás, nem lettek munkahelyek. A terület, amelyet elhelyezkedéséből fakadóan csak az említett cég telephelyéről lehet megközelíteni, marad parlagon.
- Ehhez komoly pártfegyelem kell, amit, ha érthetetlen is, de el kell ismerni, viszont nehéz mit kezdeni vele.
- Nem kellett mit kezdeni vele, azóta szétesett a Fidesz önkormányzat képviselőcsoportja. Vannak, akik hónapok óta nem járnak az ülésekre, volt, hogy a Fidesz hívta össze az ülést, és annyian sem jöttek el, hogy határozatképesek legyünk. Előfordult, hogy azt sem tudták a fideszes képviselők, miről szavaznak. Gondolkodás nélkül leszavaztak a legutóbbi ülésen egy napirendi pontot, majd amikor kiderült, hogy emiatt a sportegyesületek megint csak pénz nélkül maradnak, igyekeztek gyorsan visszacsinálni.
- Megint pénz nélkül?
- Ez egy hosszú történet. A lényeg: a sportegyesületek támogatását még megszavazta a Fidesz, de azt a rendeletet, amely forrást biztosított volna rá, nem. Ezt súlyosbította, hogy "Sportvezetők" aláírással megjelent egy közlemény, amely engem tesz felelőssé. Később kiderült, hogy a közleményről egyetlen sportvezető sem tudott, és azt az egyik dombóvári Fidesz-vezető mailcíméről küldték el az újságnak.
- Mennyire viselik meg a várost az ilyen politikai játékok?
- Az első időszakban nagyon érezhető volt a megosztottság: feszült volt a légkör, kevesebben voltak a rendezvényeken. Mégis köszönet jár az itt élőknek: rég nem látott tömegek jönnek el a programokra, 2010-ben háttérbe húzódott közszereplők kerülnek elő újra. Úgy látom, hogy kezdenek gyógyulni a sebek. Egy szakmai csoporttal a 2014-20-as uniós időszak projektjeit készítjük elő. A Fidesz nyilván leszavazza az elképzeléseinket, de a megvalósítás a következő testületre vár, remélem, az nem ilyen összetételű lesz.
- Dombóvár helyzetét a helyi politika is keseríti, de a többi önkormányzat is sanyarú helyzetben van, mégis kevés polgármester hallatja a hangját.
- Nem is igen van hol. Régebben a közigazgatással foglalkozó fórumok, konferenciák élénk beszélgetések helyszínei voltak, ma mindenki szemlesütve ül. Ezért is indítottunk az ősszel egy fórumsorozatot. Ellenzékben dolgozó polgármestereket hívunk meg, és együtt vesézzük ki az önkormányzatok problémáit. Az első fórum díszvendége Tétényi Éva volt, Esztergom polgármestere, a továbbiakra várjuk Tóth Józsefet Angyalföldről, majd Botka Lászlót Szegedről.
- Indul a következő ciklusban?
- Mindenképpen, érzek még magamban annyi tetterőt, hogy megpróbálkozzak egy negyedik ciklussal. Ha úgy adódik, ráérek majd idősebb koromban a parlamentben ülni és gombokat nyomogatni, de ma még tennék Dombóvárért. Itt ráadásul egészen széles baloldali összefogás van, összeállt az Együtt-PM, az MSZP és a DK. Jönnek talán a liberálisok is, ha egyszer megtaláljuk őket. A találgatásokkal ellentétben ez az összefogás nem ad helyet a szélsőjobbnak, akkor sem, ha a jobbikos képviselő gyakorlatias hozzáállása okán gyakran velünk szavazott és nem a Fidesszel.