A lap szerint ugyanis a Mol horvátországi érdekeltségéről, az INA olajvállalat mintegy 49 százalékos tulajdonrészéről is szó esett a kétoldalú megbeszélésen: Orbán felajánlotta az INA-t Millernek, aki érdeklődést mutatott. A Gazpromnyeft nevű olajipari leánycég lehet a vevő. A megerősített hazai sajtóhírek szerint azonban Alkeszej Miller és Orbán Viktor szerdán a Déli Áramlat nevű gázvezeték megépítéséről tárgyalt.
A találgatás előzménye az, hogy a horvát állam el akarja venni az INA menedzsmentjének a kinevezésére vonatkozó jogot a Mol-tól, ezt azonban a magyar vezetésű társaság nem akarja adni. Közben a magyar vállalat beperelte a horvát államot, az INA gázüzletágáról szóló korábbi egyezségük be nem tartása miatt. A horvát állam pedig az Interpollal körözteti Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját. A Mol ugyanakkor már utalt arra, hogy ha nem lesz megegyezés, akkor eladják részüket "egy harmadik piaci szereplőnek", akár oroszoknak - jegyezte meg a horvát lap. Hozzátette, hogy a Gazprom egy állami vállalat, szorosan függ az orosz politikai vezetéstől, ezért az EU-ban általában igyekeznek tartózkodni attól a kormányok, hogy stratégiai szerephez jusson.
A Mol viszont tegnap arról számolt be, hogy kiterjeszti kutatás-termelési tevékenységét az északi-tengeri régióra. Az Egyesült Királyság kontinentális talapzatán található tengeri mezőket a német BASF Csoport tagjától, a Wintershalltól vásárolja meg. Az akvizíció stratégiai jelentőségű, mivel a Mol-csoport szándéka, hogy a tengeri kutatásban felhalmozott tudásbázisát elmélyítse, és további növekedést érjen el ebben a régióban. A tranzakcióval azonnal gyarapodik a társaság szénhidrogénkészlete.