A forint gyenge napjai mögött egyrészt a Fitsch hitelminősítőnek az a döntése húzódhat meg, hogy Magyarország adósbesorolásán - vagyis a bóvli-kategóriában való tartáson - nem változtat. Másrészt a jövő kedden, a karácsonyi ünnepek miatt a szokásosnál két héttel korábban, tartja havi kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa és a 2012. augusztusa óta tartó kamatvágási sorozat nem tesz jót a forint árfolyamának. Január óta mintegy öt százalékkal értékelődött le a forint árfolyama az euróhoz képest, szemben a lengyel zlotyival, amely mintegy kettő százalékot vesztett értékéből, míg a román lej gyakorlatilag stagnált. A cseh korona viszont kilóg a sorból. A sorozatos kormányváltásokkal bíbelődő ország devizája nyolc százalékkal gyengült, de ez az ottani kormányzati akarat megtestesülése, és nem a piacok értékítélete miatt történt.
Az elemzők többsége az alapkamat újabb 0,20 százalékpontos vágására számít jövő kedden, és ha ez valóban így történik, akkor 3,00 százalékos alapkamattal búcsúztathatjuk a 2013-as esztendőt. Sőt sokan arra számítanak, hogy itt a kamatcsökkentési sorozat megáll, és valamikor 2014 őszén - a várható inflációra is tekintettel - ismét megindulhat a kamatemelés is. A mostani kamatdöntés azonban azzal a meglepetéssel is járhat, hogy ezúttal csak 10 százalékpontot csökkentenek. (Pleischinger Gyula, a Monetáris Tanács tagja a legutóbbi két alkalommal is erre szavazott, de egyedül maradt javaslatával.)
A helyzetet bonyolítja, hogy a kamatdöntés másnapján az amerikai szövetségi jegybank szerepét betöltő FED kezd két napos ülést, ahol határozhatnak az eszközvásárlási programjuk lelassításáról, vagy legalább menetrendet vázolnak fel. Ennek komoly hatása lehet a világ gazdaságra is. A hazai szakemberek azt várják, hogy a Magyar Nemzeti Bank is olyan iránymutatást ad a monetáris elképzeléseiről, amellyel orientálhatná a piacokat.