MSZP;adócsalás;NAV;Lukács Zoltán;

- A szocialisták a NAV-os vizsgálóbizottság mellett

Az MSZP arra kéri az LMP frakcióját, hogy a NAV-ügyben tervezett vizsgálóbizottság felállításához úgy gyűjtsön össze harminc aláírást, hogy az íveken nem szerepelnek a Jobbik képviselőinek szignói. Ebben az esetben a szocialista párt garantálja, hogy 48 politikusuk csatlakozik a kezdeményezéshez - jelentette be pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes.

Mint ismeretes Horváth András, az adóhivatal volt ellenőrzési adóellenőrzési szakembere által november elején kirobbantott 1000 milliárd forintos adócsalási botrány miatt az LMP vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte. A szocialisták frakciója - három tagjuk kivételével - korábban azzal utasította el a csatlakozást, hogy a Jobbikkal semmilyen formában nem kívánnak együtt működni.

Az MSZP az évi ezermilliárdos adócsalási ügy teljes, pártatlan és független kivizsgálásában érdekelt - hangsúlyozta Lukács. "Az LMP célját, hogy álljon fel parlamenti vizsgálóbizottság, támogatjuk. A szocialistáknak az aláírás céljával nincs bajuk, de a módjával és a listán szereplő nevek némelyikével igenis van" - tette hozzá. Az LMP által korábban indított aláírásgyűjtő íven ugyanis egy nyíltan antiszemita, kirekesztő párt képviselőinek nevei is szerepelnek. Az MSZP parlamenti frakciója pedig semmilyen közösséget nem vállal egy ilyen párttal - mondta Lukács.

A vizsgálóbizottság felállításához 78 képviselő aláírása kell. A parlamentben az MSZP az LMP, a DK és a függetlenek összesen 82-en lesznek hétfőtől, amikor Kránitz László eskütételével az MSZP frakciója egy újabb taggal bővül.
Amennyiben hétfőn az LMP egy olyan ívet hoz be a parlamentbe, amelyen 30 aláírás szerepel, és azok között nincs ott a Jobbik egyetlen képviselőjének neve sem, az MSZP-frakció szavatolja, hogy mind a 48 tagja megadja az aláírását - ígérte a frakcióvezető-helyetes. Ugyanezt várja el az LMP, a DK és PM képviselőitől, valamint a függetlenektől is.

Ha az LMP nem az alaptalan botránykeltésben és a fölösleges színjátékban, hanem a valóság kiderítésében érdekelt, akkor nem utasíthatja el a szocialisták kezdeményezését - vélte Lukács. Szándékuk szerint egyenként végigkérdezik a Fidesz minden képviselőjét, hogy támogatja-e a botrány kivizsgálását. Ugyanezért kezdeményezik, hogy név szerinti szavazással dőljön el, hogy a parlament elfogadja-e a bizottság felállításáról szóló kezdeményezést - tette hozzá a frakcióvezető.

A Demokratikus Koalíció tíz független országgyűlési képviselője hétfőn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökétől kér személyes tájékoztatást a Horváth András által megfogalmazott vádak ügyében - jelentette ki Varjú László, az adóhatóság V. kerületi székháza előtt pénteken tartott sajtótájékoztatóján.

Alkotmánybírósághoz fordult a kormány a devizahitelekkel kapcsolatban - közölte tegnap a közigazgatási és igazságügyi minisztérium. Ebben az ügytípusban a törvény nem szab határidőt, de testület jelezte: "a probléma társadalmi súlyának megfelelően" kezeli a problémát.