Kína;Egyesült Államok;légvédelmi zóna;Hszinhua;

Kínai gépek egy légi parádén. Fotó: Feng Li/ Getty Images.

- Katonai repülőgépekkel védi Kína az övezetet

Két vadászrepülőgépet küldött Kína az általa egy hete létesített Kelet-kínai-tengeri Légvédelmi Azonosító Övezetbe (ADIZ) azzal a céllal, hogy azonosítsa az oda berepülő amerikai és japán gépeket. A Hszinhua katonai forrásokra hivatkozva tegnap azt írta: a kínai bombázók már tíz japán, és két amerikai felderítő repülőgépet azonosítottak, melyek a zónába beléptek. További részleteket a kínai hírügynökség nem közölt.

A kjelölt övezet kiterjed a Kína, Japán, Dél-Korea és Taivan által is megáénak tartott területekre, szigetekre, s átfedésben van az említett országok légvédelmi zónájával. Peking múlt szombat óta azt követeli, minden, a területre belépő gép azonosítsa magát, küldje el repülési tervét, tartson fenn folyamatos rádiókapcsolatot a kínai légiirányítással, ellenkező esetben meghozzák a szükséges "védelmi jellegű" intézkedéseket.

Japán, az Egyesült Államok és Dél-Korea jogtalannak tartja a követelést, és nem hajlandó annak betartására. Korábban egy amerikai B52-es bombázó, majd csütörtökön a japán és dél-koreai légierő gépei is áthaladtak a kelet-kínai-tengeri területek felett, anélkül, hogy a Peking által előirányzott szabályokat betartották volna.

A kínai légierő közölte, gépeik a "nemzetközi gyakorlattal" összhangban álló járőrtevékenységet folytattak tegnap az övezetben. A magasfokú készültséget fenntartják, "hogy kezelni tudják a légi fenyegetéseket, s biztosítsák a kínai légtér védelmét". Jang Jü-csün, a kínai védelmi minisztérium szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta, "nem tisztességes" azt sugallni, hogy Peking le akarja lőni a magukat nem azonosító gépeket. Sen Csin-ko katonai szóvivő hozzátette, Kínának jogában áll megvédenie a régiót, az övezet kialakítása nem egy ország ellen irányult.

Abe Sindzó japán miniszterelnök a Kyodo hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, országa "határozottan, de átgondoltan" fog válaszolni a kínai lépésre. Külügyminisztere, Fumio Kusida kiemelte, a kérdést megvitatják az Egyesült Államokkal is, Joe Biden alelnök hétfőn kezdődő, háromnapos japán látogatása során. Elemzők szerint azonban a növekvő feszültség könnyen végződhet egy nem tervezett, katonai incidenssel.

Tegnap immár hatodik napja tüntettek Thaiföldön a kormány távozását követelve. A több ezres tömeg behatolt a hadsereg főhadiszállására is, áttörték a kaput, azonban csak az udvarra jutottak. Az épület azonban az ENSZ regionális központja mellett található. A Reuters tudósítása szerint azt akarták tudni, a tábornokok kinek a pártján állnak. Korábban szólították már arra a fegyveres erőket, döntsék meg a jelenlegi vezetés hatalmát.