Tizenkétezer forintba került volna fejenként a XVIII. kerületi iskolásoknak a "Bogármese" című, gyerekszínészeket is szerepeltető zenés táncelőadás megtekintése a lapunk birtokába került jegypéldányok alapján, de értesüléseink szerint végül csak a jegyár - az adott intézményben tanulók számával felszorzott - összegéről szóló teljesítési igazolásokat irattak alá az iskolaigazgatókkal.
Szeptember végén négy előadást szervezett két nap alatt a Kamarabalett Közhasznú Nonprofit Kft. - a Sárközi Gyula Társulat közreműködésével - a Fidesz-KDNP önkormányzat által működtetett Lőrinci Sportcsarnokban és a Pestszentimrei Sportkastélyban, bérleti díjat viszont nem kértek tőlük. Kucsák László alpolgármester és fideszes országgyűlési képviselő ezt azzal indokolta a kerületi lapnak, a Városképnek nyilatkozva, hogy "az önkormányzat azzal járult hozzá a produkció bemutatásához és a jutányos jegyárak megállapításához, hogy bérleti díj nélkül biztosította a helyszínt".
Csakhogy a Kamarabalett által megállapított jegyár aligha nevezhető jutányosnak: 2007 novemberében, a veszprémi Városi Művelődési Központban még csak 1200 forintba került egy belépő a Bogármesére, amelyet szintén ez a társulat adott elő. Tizenkétezer forintért például már I. árkategóriába tartozó, földszinti jegyet kaphatunk az Operaházban egy balettelőadásra.
Mivel a Bogármesét Pestszentlőrincen összesen 2800 gyerek és pedagógus látta a négy előadás során, ez összesen 33 millió 600 ezer forintos legális bevételt jelentett volna elvileg a Kamarabalettnak, kérdés azonban, hogy ha a XVIII. kerületi önkormányzat, és az iskolák sem fizettek, akkor kinek számlázott a nonprofit vállalkozás. Ha pedig nem számlázott, akkor miért szerepelt a jegyeken a 12 ezer forintos ár.
Kucsák László alpolgármester lapunknak megerősítette, hogy az önkormányzat csak a helyszín térítésmentes biztosításával járult hozzá az előadásokhoz, de nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy reálisnak tartja-e a jegyek árát. A "közönségszervezéssel" kapcsolatos további kérdéseinkkel a fideszes politikus a Kamarabaletthez irányított minket, mert állítása szerint nem az önkormányzat, hanem a vállalkozás iratta alá az iskolaigazgatókkal a jegyek átadását igazoló papírokat, így az önkormányzatnál nem tudnak arról, hogy a cég kinek számlázta a költségeket. A birtokunkba került jegyeken egyébként a 21,26 százalékos ÁFA-tartalom is fel van tüntetve.
Pénzmosás gyanújával tett bejelentést a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál a pestszentlőrinci MSZP. A Fővárosi Közgyűlés szocialista képviselője, a XVIII. kerület volt alpolgármestere lapunknak elmondta, becslésük szerint 60 millió forintos különbség lehet az előadások valós, illetve a jegyár alapján kalkulálható költségei között. Szaniszló Sándor is úgy tudja, a pestszentlőricni önkormányzat és a Kamarabalett között tényleges pénzmozgás nem történt, így viszont úgy tűnik, mintha a nonprofit cég ismeretlen forrásból származó bevételeket akart volna elkönyvelni "brutálisan felturbózott" költségek megállapításával.
Információink szerint a Kamarabaletthez tartozó Madách Musical Táncművészeti Iskola a VIII. kerületi iskoláknak - Józsefvárosban a fideszes Kocsis Máté a polgármester - szintén olyan jegyeket adott, amelyeken 12 ezer forintos jegygyár szerepel a "Diótörő" című balettelőadás ellenértékeként, de információink szerint hasonló dolog történ Zuglóban és a fideszes vezetésű Egerben is. Decemberben a társulat ugyanezzel az előadással tér vissza Pestszentlőrincre.