Publicisztika;Kína;Európai Bizottság;Románia;Orbán Viktor;Kelet-Közép-Európa;csúcstalálkozó;Plamen Oresarszki;

Fotó: GettyImages

- Brüsszel szerint gyanús a kínai nyomulás

Zárt ajtók mögött zajlott a második Kelet-Közép-Európa (KKE)–Kína csúcstalálkozó, amelyen Kína és a házigazda Románia mellett Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Észtország, Horvátország, Litvánia, Macedónia, Magyarország, Montenegró, Lengyelország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia miniszterelnöke, valamint Lettország külügyminisztere volt jelen.

"Létrehoztuk a kínai-közép-európai együttműködés turisztikai regionális központját Budapesten" - közölte Orbán Viktor miniszterelnök tegnap, a találkozó második napján.

A megállapodás részletei hamarosan nyilvánosságra kerülnek, s erre minden bizonnyal Brüsszel is kíváncsi. Ugyanis információnk szerint a KKE–Kína-csúcstalálkozót állítólag nem nézik jó szemmel Brüsszelben.

Az Európai Bizottság sajtóértesülések szerint körlevelet küldött az érintett tagországok vezetőinek, amelyben figyelmeztette őket, hogy ne lépjenek túl a fennálló EU–Kína stratégiai megállapodások keretein. Brüsszelben attól tartanak, hogy Peking úgymond a hátsó ajtón próbál belopakodni az európai piacra.

A magyar kormányfő a találkozón külön megbeszélést tartott Plamen Oresarszki bolgár és Alenka Bratusek szlovén miniszterelnökkel az orosz Déli Áramlat elnevezésű nemzetközi gázvezeték építéséről.

A három kormányfő abban állapodott meg, hogy folyamatosan egyeztetnek az energiaprojekttel kapcsolatban felmerülő vitás európai uniós kérdésekről.

Az Oroszország által megépíteni tervezett, a Kaszpi-térségtől Olaszországig vezető Déli Áramlat gázvezeték a tervek szerint többek között e három állam területén haladna át.

Érdemes megjegyezni: a 2010-es pralamenti választások előtt Orbán felszólította az akkori szocialista kormányt, hogy ne írja alá a szerződést az orosz féllel a gázvezeték megépítéséről, mert azt a hatalomrajutása után mindenképpen semmisé teszi.

Ezek után az elemzők szerint furcsa, hogy a miniszterenök manapság a vezeték megépítésének a szükségességét hangoztatja.

A kínai delegáció még hétfőn Bukarestbe érkezett. Orbán Viktor azonap este találkozott Li Ko-csiang kínai miniszterelnökkel és Ivica Dacsics szerb kormányfővel, akikkel a Budapest–Belgrád-vasútvonal korszerűsítéséről írt alá háromoldalú megállapodást.

Az Orbán-kormány egyik legnagyobb hibája, hogy 2010-ben befagyasztotta az MSZP-kormányok idején sikeresen működő panelfelújítási programot. Az építőiparban tönkretett több száz kis-és középvállalkozás és több ezer megszüntetett munkahely tulajdonosán már nem segít, hogy a Fidesz a választások előtt takaréklángon újramelegíti a programot - írja közleményében Burány Sándor.