Valóban, az adótitok, az üzleti titok intézménye, a rágalmazás tényállása alighanem megakadályozzák, hogy Horváth konkrét cégeket, az ügyekben a vizsgálatokat szerinte leállító adóhatósági vezetőket nevezzen meg a személyére nézve negatív következmények veszélye nélkül. “De ha kell, kiadom ezeket a dokumentumokat” - tette hozzá.
Ennek azonban még nem jött el az ideje, a tegnapi sajtótájékoztatón alig-alig tudhattunk meg újabb részleteket a volt NAV-os által felvázolt adócsalásokról. Horváth egyrészt az ügyészség nyomozását, másrészt parlamenti vizsgálóbizottság fölállítását sürgette. A Fővárosi Főügyészség szerdán a feljelentés kiegészítését rendelte el a Horváth által tett feljelentés (hivatali visszaélés bűntette és más bűncselekmények) ügyében. Annak lefolytatásával a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályát bízta meg - tájékoztatta a Népszavát az Fővárosi Főügyészség. “A feljelentéskiegészítés határideje 15 nap, amely határidőt a feljelentés kiegészítését végző hatóság vezetője indokolt esetben 15 nappal meghosszabbíthatja” - írták.
A feljelentéskiegészítés azt jelenti, hogy a nyomozóhatóság úgy ítéli meg, még nem áll rendelkezésére elég adat ahhoz, hogy eldöntse, elindítja-e vagy sem a nyomozást. Horváth mindenesetre a lépést időhúzásként értékeli. Közben ugyanis nyomást gyakorolhatnak a koronatanúkra, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azon dolgozóira, akik vallanának, ha kérdeznék őket - mondta a volt NAV-os. Később pontosította: a nyomásgyakorlás egyelőre érdeklődésben merül ki, de “ha bárkinek baja esik, az a kormány felelőssége lesz”.
A NAV-tól kilépett szakember jellemzőnek találja, hogy az a két párt, amelynek kormányzása idején az adócsalás-eltitkolások történtek, vagyis a Fidesz és az MSZP nem támogatják a parlamenti vizsgálóbizottság kiküldését, ellenben az LMP-s Schiffer András és a független Ángyán József sokat segít ügyének.
Horváth elmondta, 2011-es és 2012-es ügyekről beszél. Ő maga a kilencvenes években a Fideszben politizált, így vannak kapcsolatai politikusokhoz. Tavalyelőtt november végén Rogán Antalhoz is fordult, akkor el is indult az általa megjelölt cégekkel kapcsolatban a NAV-vizsgálat. Azóta is próbálta felhasználni kapcsolatait, de már eredménytelenül. Horváth András 14 évig dolgozott az adóhivatalnál, ez alatt egyszer vették le egy olyan ügyről, ahol szerinte az emlegetett adócsalások történtek. Azt is elárulta: “Nincsenek száz százalékos bizonyítékaim a NAV-vezetők ellen.”