Beírók;rektor;felsőoktatás;törvény;kancellár;irányítás;

- Totális kancellári kontroll

Csaknem totális kontrollt gyakorolhatnak majd az egyetemek és a főiskolák felett a kormány által a rektorok mellé kinevezett kancellárok - derült ki az Átlátszó Oktatás által megszerzett jogszabálytervezetből, amely több lényeges ponton is módosítaná az alig két éve elfogadott új felsőoktatási törvényt.

Bár a rektorokat az intézményi szenátusok választhatnák - de továbbra is a köztársasági elnök nevezné ki őket -, viszont szinte minden, lényegi döntésben vétójogot kapnának a kancellárok.

Aggályosnak nevezte lapunknak Manherz Károly, hogy a törvénytervezet a jövendő kancellártól nem követelné meg a gazdasági-pénzügyi végzettséget, ha alkalmaz maga mellett egy ilyen képesítéssel rendelkező szakembert. A volt felsőoktatási államtitkár kifejtette, hogy az egyetemek és a főiskolák gazdasági tanácsaiba - a jelenleg a nemzetgazdasági miniszter által - kinevezett gazdasági főigazgatók az általános gyakorlat szerint mindig rendelkeztek közgazdasági, pénzügyi végzettséggel. Ráadásul a mindenkori miniszterelnök, illetve szakminiszter által kinevezendő kancellár jogköre jóval szélesebb lesz, mint a főigazgatóké, hiszen például a rektor semmilyen javaslatot nem vihet addig a szenátus elé, amíg a kancellár nem ellenjegyzi azt. Manherz egyetértett azokkal a véleményekkel, hogy az intézmények autonómiája jelentősen csorbul majd. Bár a jogszabálytervezet szerint a szakmai jellegű döntések joga a rektorok kezében marad, valójában minden szakmai döntésnek van gazdasági vonatkozása is - tette hozzá a volt államtitkár.

A tervezet fontosabb pontjai

-  Négy intézménytípus: nemzeti tudományegyetem, egyetem, főiskola és közösségi főiskola
- Az intézmények rektorait a szenátus választja
- Az intézmények gazdasági irányítását a kancellárok veszik át; állami egyetemekre a miniszterelnök, állami főiskolákra a szakminiszter nevezi ki őket öt évre
- A kancellár megvétózhatja "az intézmény gazdálkodását veszélyeztethető" rektori vagy szenátusi döntéseket
- Felsőoktatási tanári és kutatói munkakörökben legfeljebb 70 éves korig lehet dolgozni

Egyhetes olaszországi vakációra utazott Nyírlugos város képviselő-testülete, az úti- és szállásköltséget az önkormányzati pénzből fizették - számolt be a Blikk. A polgármester és a képviselők hozzátartozóikat is vihették magukkal. A település 40 fős iskolabuszával összesen tizenhatan mentek Rómába és más városokba, az út 2,4 millió forintba plusz az üzemanyagköltségbe került.