Az Országgyűlés - mármint a kétharmad - dörgedelmes ukázt fogadott el, amelyben "felszólítja Magyarország Kormányát, hogy ne engedjen az európai uniós bürokrácia nyomásának, védje meg hazánk alapszerződésekben garantált jogait és következetesen folytassa a rezsicsökkentés politikáját!"
Ha a Fidesz megmondóembereit valóban érdekelné, mit kér Brüsszel - és nem követel, nem nyomásgyakorol -, akkor tudnák, hogy nem a rezsicsökkentés miatt szóltak, hanem az úgynevezett keresztfinanszírozás okán. Vagyis az a gondjuk, hogy egyazon energiavezetékről eltérő áron kapja az áramot, a gázt a lakosság, illetve a vállalkozások. Mellesleg 2010 után a második Orbán-kormány is többször emelte az energia- és a közműszolgáltatások árát, most "nagylelkűen" abból enged. Ráadásul ezeknek a szolgáltatásoknak a hatóság szabja meg a díjait, vagyis egy kétharmados többség esetében a Fidesz legföljebb önmagától védhetné meg a rezsiárakat. Ez egyébként nem is lenne elvetendő ötlet.
A lakosság védelméről pedig csak annyit, éppen azzal, hogy az energiaszolgáltatók - az állami előírást követve - a vállalkozásokra, cégekre terhelik át a rezsicsökkentésnek nevezett sarcot, valójában a "zemberekkel" fizettetik meg a kormányzat megszabta védelmi pénzt.
Na, de elég az álnaívságból. Bár Orbán Viktor egy alkalommal kijelentette, nem ért a gazdasághoz és ebben az egyben igazat szólt, azért azt legalább belső udvari tanácsosainak az értelmesebbjei is tudják, a kormányfő álmaiban élő nonprofit közszolgáltatás még a szocializmus utolsó korszakában sem volt, mert a cechet valakinek ki kell fizetnie. Anyagi érdekeltség nélkül pedig nem lehet megtartani a jó szakembereket, hálózatot fejleszteni, de még fenntartani sem. Nota bene, a "létezett szocializmusban" 1968 után már ez is evidenciának számított.
Nem is erről van szó valójában, hanem Orbán fantazmagóriájáról, a külföldi cégek, a kapitalisták elüldözéséről, az energiaszolgáltatás államosításáról - persze az adófizetők pénzén.
Csakhogy amint állami kézben lesznek az energiaszolgáltatók, már nem lehet a multikra nyomni a rezsicsökkentés nevű hálózatrombolás költségeit. Baljós jel, hogy az önkormányzati tulajdonú közszolgáltatók állami támogatását kérték a többnyire fideszes vezetésű települések polgármesterei, akár a nyomásgyakorló, gyarmatosító Brüsszel által hazánknak fizetett apanázs egy részére is igényt tartva és a PB-gáz sem része a novemberi rezsicsökentésnek.
Lehet, Orbán a rezsiharccal rövid távon megnyeri akár a választást is, de ha a lakosság szembesül majd az egyre drágább és egyre rosszabb szolgáltatásokkal, nem kizárt, hogy a szabadságharcra kivont szablyával követi el politikai harakirijét. Persze lehet, abba sem ő, hanem az ország rokkan bele.