kongresszus;USA;költségvetés;Fehér Ház;

Apokalipszis FOTÓ: Thinstock

- Holnap bekövetkezhet az apokalipszis

Egyre idegesebbek a pénzpiacok, miután fennáll a veszélye, hogy talán az utolsó pillanatra sem sikerül véglegesíteni a megállapodást a kongresszus két háza és a Fehér Ház között. A Fitch Ratings hitelminősítő kilátásba helyezte, hogy felülvizsgálja az Egyesült Államok hazai és külső szuverén adósságának „AAA” besorolását. A Fitch elemzői aggasztónak találták, hogy a globális tartalékvalutaként szolgáló dollár iránt megrendülhet a bizalom, ha ilyen nehezen meg az adósságplafon megemelése. A Moody’s számításai szerint az amerikai kormányzati leállás első két hete már legalább 22 milliárd dollár veszteséget okozott az amerikai gazdaságnak.

Az amerikai szenátusban megszületett a megállapodás az adósságplafon megemeléséről és a szövetségi kormányzat finanszírozásának újraindításáról - közölte szerdán egybehangzóan a CNN hírtelevízió és az AP hírügynökség törvényhozási forrásokra hivatkozva.

A megállapodást a pártok vezetői hivatalosan a nap folyamán később jelentik be. A döntés értelmében az adósságplafont a február 7-ig tartó időszakra emelik meg.

Az adósságlimit módosításáról és az ideiglenes költségvetésről szóló törvénytervezetet a kongresszus mindkét házának - vagyis a republikánus többségű képviselőháznak is - meg kell szavaznia.

Egyre idegesebbek a pénzpiacok

Washingtonban újra visszakerült a labda a szenátus térfelére, miután a képviselőházban kedden estére (közép-európai idő szerint szerdára virradóra) összeomlott a republikánusok által kidolgozott legfrissebb tervezet. Először felterjesztették szavazásra, majd azután, mivel kiderült, hogy nincs mögötte kellő számú szavazat, vissza is vonták. John Boehner, a republikánus házelnök már a sokadik kudarcot kénytelen elkönyvelni, a bajokat kezdettől az okozza, hogy republikánus tábor rendkívül megosztott. Hiába egyeznek meg bármiben a szenátusban, a képviselőházban is meg kell szavazni az alkut. Nancy Pelosi, a demokrata kisebbség vezetője 200 szavazatot garantál, de legalább két tucat republikánus voksot Boehnernek kell hozzátennie. „Boehner újabb megaláztatása már senkinek nem okozott meglepetést” – írta a Time magazin. A szenátus demokrata és republikánus vezetője, Harry Reid és Mitch McConnell kénytelen volt folytatni a tárgyalásokat, de a New York Times szerint még mindig előállhat az az eset, hogy a szenátusi konzervatívok – ahogy a teapárti texasi, Ted Cruz már próbálkozott vele – ismét obstrukciót kezdenek, s péntekre csúszhat tovább a szavazás.

Elvileg csütörtökön, október 17-én jár le az Obama-kormányzat által szabott határidő, ameddig meg kellene egyezni az adósságplafon megemeléséről, s szerdán még nem lehetett tudni, eredményre vezetnek-e a kapkodó kongresszusi manőverek. A Politico című lap szerint annál is inkább sietni kellene, mivel Obama elnöknek nincs B-terve. A pénzügyminisztérium bejelentette, ha nem is áll elő azonnal fizetésképtelenség, a kincstárban csupán mintegy 35 milliárd készpénz áll rendelkezésre, illetve még a befolyó adókból hidalhatják át a nehéz időszakot. Meglehet, a határidő inkább "lélektani”, de ez nem jelenti azt, hogy túllépése ne indítana el veszélyes láncreakciókat.

A kormány 2011 tavaszán annak érdekében, hogy bizonyítani tudja az Európai Uniónak, miszerint képes kikerülni a túlzott deficit eljárás alól, meghirdette a Széll Kálmán Tervet, majd egy évre rá a Széll Kálmán Terv 2.0-t. Ezek nagyságrendileg 1.500 milliárd forintos megszorítást jelentettek. A Policy Agenda azt vizsgálta, hogy a 2014. évi költségvetés mennyire tükrözi a korábbi vállalásokat, és mely területeken adta fel saját célkitűzéseit a kabinet.