költségvetés;Obama;Egyesült Államok;amerikai kongresszus;

Leírás: Bekukucskáltak a fotósok a komor hangulatú tárgyalásra FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Döntéskényszerben az amerikai kongresszus

Újra nekiveselkedett tegnap a washingtoni kongresszus mindkét háza, hogy megegyezésre jussanak a szenátusban kidolgozott legújabb ajánlatról. Hétfőn késő estig tartottak a tárgyalások, s a pozitív előrehaladásra hivatkozva a Fehér Ház lemondta Obama elnök és Biden alelnök kongresszusi vezetőkkel kezdeményezett találkozóját. Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője azt remélte, "fényes nap" lehet a keddi, amikor végre kikecmereghetnek a kátyúból, ha a republikánusok is úgy akarják.

A legújabb szenátusi tervezet szerint a törvényhozás január 15-ig jóváhagyná a kormányzat ideiglenes finanszírozását, s február 7-ig engedélyezné a szövetségi adósságplafon megemelését. Mindeközben kétpárti költségvetési tárgyalások kezdődnének, s december 13-ig kéne megegyezni a 2014-es költségvetésről. A képviselőházi republikánusok kedden ellenjavaslattal álltak elő, beírtak két korábban már elutasított feltételt az egészségügyi reformmal kapcsolatosan.

A harmadik hetébe lépett kormányzati leállás hatásai egyre inkább érzékelhetőek. A Macroeconomic Advisers kutatócsoport becslései alapján a brit Financial Times azt írta, a kormányzat megbénítása a negyedik negyedévben 0,3 százalékot vesz vissza a növekedésből, de ha az adósságplafon emeléséről nem sikerül megállapodni, súlyosabbak lehetnek a következmények. A 2010 óta tartó költségvetési csatározások összességében több mint kétmillió állás elvesztéséhez vezettek és évi 1 százalékot faragtak le a GDP-ből.

Már a Fehér Ház konyhakertjében sincs minden rendben. Kényszerszabadságra küldték a kertészeket is, akik Michelle Obama veteményesét művelték. Jelenleg csak az öntözést engedélyezik, még a fűnyírásra sincs ember. Az érett paradicsomokból a New York Post szerint mókusok lakomáznak.

Szinte minden téren előrelépést állapít meg az Európai Bizottság szokásos éves, Szerbiáról szóló jelentésében, amelyet ma hoznak nyilvánosságra Brüsszelben. A Stefan Füle bővítési biztos által bemutatandó dokumentumban nagyra értékelik a Belgrád és Pristina közötti megbékélési folyamatot. Ugyanakkor megjegyzik, hogy Brüsszel különös figyelemmel követi a november 3-án esedékes koszovói önkormányzati választást. Mint írják, a két ország közötti közeledés alapvető feltétele annak, hogy Belgrád további lépéseket tehessen meg az uniós integráció útján.