Öt vezető beosztású munkatársától vált meg nemrégen az uniós és a hazai agrár- és vidékfejlesztési támogatások kifizetéséért felelős Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) - írta meg az agrászektor.hu online oldal.
Tavaly október elsején távozott a szervezettől Tóth Szilárd, a gazdasági főosztály vezetője, akit Rácz Erzsébet váltott. December 19-én Hajdu Zoltán, a piaci támogatások és külkereskedelmi intézkedések igazgatójának munkaviszonya szűnt meg, őt Angyal László követte e poszton. Az idén március 14-én Juhász Miklós, az informatikai főosztály vezetője vált meg a szervezettől, helyette Jenei Istvánt nevezték ki. Április elsejei hatállyal pedig Lelkes Miklós, a területi ellenőrzési főosztály és Gaál Tamás, a területi igazgatóság vezetője távozott, Szőke Pál, illetve Kiss Ádám váltotta őket - sorolta az internetes szakportál. A távozások okait senki nem indokolta, szakértők nem zárták ki, hogy szerepet játszhatott a napokban kirobbant agrártámogatási botrány, amelyben több tucat cég és magánszemély jogosulatlanul akart földalapú támogatáshoz jutni.
Gőgös Zoltán az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának alelnöke azt mondta, hogy tavaly egy sárvári cég, a Baromfi Piac Kft. jogtalanul jutott több mint 20 millió forintos támogatáshoz.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára azt nyilatkozta, hogy már idén februárban figyelemmel kísérték azt a 24 céget, amely uniós forrásokat akart igényelni nagyjából 400 millió forint értékben, holott nem voltak földhasználók. Az államtitkár a Népszaváanak elmondta, a Fővárosi Főügyészség már el is rendelte ebben az ügyben a nyomozást. A hatóság lapunknak megerősítette, valóban érkezett hozzájuk feljelentés, elbírálása még folyik.
"A távozásokkal a simlit akarták megakadályozni, de akkor hogy lehet, hogy idén júniusban több mint 70 cég, illetve majd' három tucat magánszemély, három érdekcsoportra osztva, mintegy 15-16 ezer hektárra 1 milliárd forintot meghaladó földalapú támogatási igényt nyújtott be az MVH-nak" - jegyezte meg lapunknak Gőgös. Kifejtette, írásbeli kérdéssel fordul Polt Péter legfőbb ügyészhez, a VM pontosan mikor tette meg a feljelentést. Gőgös azt is felajánlja, hogy a rendelkezésére álló információkat is átadja a nyomozóhatóságnak.
"Erre azért is szükség lehet, mert eltérnek az általam ismert és Budai Gyula által nyilvánosságra hozott adatok, akár a cégek számát vagy az igényelt támogatás összegét tekintjük" - magyarázta a szakpolitikus.
Budai Gyula a Népszavának nyilatkozva kifogásolta, hogy Gőgös Zoltán cég- és személyneveket is említett, s ezzel veszélyeztetheti a nyomozás érdekeit, mert az érintettek eltüntethetik a bizonyítékokat. A szocialista szakpolitikus szerint viszont ezt csak az MVH belső vezetőköre tehetné meg, azok a személyek, akiknek jogosultságuk van belenyúlni a rendszerbe. A cégek, magánszemélyek erre képtelenek, mert az igénylésük megtalálható a kifizetőügynökség informatikai rendszerében.
"Éppen ezért hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt javasolni fogom egy miniszteri bizos azonnali kinevezését az MVH-ba és indítványozom, hogy állítsák le a jelenlegi vezetők hozzáférését a rendszerhez a vizsgálat lezártáig" - mondta Gőgös. Hangsúlyozta, senkit nem gyanúsít, de ilyen esetekben ez a gyakorlat.
Az MVH informatikai rendszerét úgy alakították ki, hogy lehet ugyan módosításokat végrehajtani, de minden ilyen beavatkozást "megjegyez" a rendszer.
Gőgös azt is elmagyarázta, hogy a gyanúba keveredett érdekcsoportok valószínűleg elsősorban osztatlan közös tulajdonú termőföldekre utaztak. Jelenleg csak akkor lehet bérbe adni a közös földet, ha valamennyi tulajdonos hozzájárul, különben a földhivatal nem jegyzi be a földhasználatot, és uniós földalapú támogatás sem igényelhető. Ezért, ha műveli is azt a területet cég vagy magánszemély, saját érdekében nem kér támogatást, mert a jogosulatlan kérelem, illetve kifizetés esetén a büntetés mellett 3 évre kizárják az igénylők sorából.
"Becslésem szerint legalább 200 ezer hektár tartozhat ebbe a kategóriába, ezért is fontos megakadályozni az ilyen csalásokat" - mondta Gőgös Zoltán.