Baja arra emlékeztet bennünket, hogy a szabad és tisztességes (free and fair) választások a demokrácia alapszabályát adják. Még inkább arra is emlékeztet, hogy a 2014-es választások várhatóan szabadok lesznek ugyan a formális jogi előírások szerint, de bizonyosan nem lesznek tisztességesek a társadalmi szabályok szerint. A független szakértők gondosan kielemezték, hogy a többször átírt választási törvények miatt hogyan lejt a választási pálya a Fidesz felé. A becslések szerint ez a jogi torzítás az egyébként "szabad" választásoknál eleve néhány százalék előnyt jelent a Fidesznek a demokratikus ellenzékkel szemben. Most azonban Baja üzenete az, hogy ennél még sokkal nagyobb baj van a "tisztességes" választásokkal. Ezt ugyan már korábban is tudni lehetett számos időközi és önkormányzati választás kapcsán, de Baján most feltárult a függöny, és lelepleződött a választási csalás.
Már az illetékes jogszabályok is jogtalanságok sorozatát rögzítik a többszörösen megbabrált két választási törvénnyel, de az igazi akadálypálya magán a terepen van. Baja ébresztőt fújt, és a Fideszes papagáj-kórusban akárhogy is kerülgetik, körbetáncolják a nyilvánvaló tényeket, az egész ország értesült a választói akarat megerőszakolásáról. A bíróság jogi határozata a kampánycsend megsértéséről ugyanis politikailag és társadalmilag világosan tartalmazza a választási csalás tényét, s ezt mindkét szembenálló táborban így is érzékelik. Teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy a Fidesz valóságos társadalmi akadálypályát épített ki, amelyen minden módon akadályozzák a választói akarat megfogalmazódását és végrehajtását. Ám az is nyilvánvalóvá vált, hogy a baloldalnak, ha meg akarja őrizni a nyerési esélyét a következő választáson, akkor nemcsak országos kampányra és mozgósításra, hanem a társadalmi akadályok elhárítására is fel kell készülnie.
Az akadályverseny már korábban elkezdődött, és a bajai megismételt választáson az országos figyelem középpontjába kerül, de annak csak a látható része. A választópolgárok tömeges szállítása úgymond csak a jéghegy csúcsa, a választás befolyásolásának csak a legjobban látható és a leginkább ellenőrizhető eleme. A Fidesz ugyanis kétszeresen él, azaz voltaképpen bőségesen visszaél, az apátiával, a választók nagy tömegeinek elközömbözösödésével, politikai közönybe zuhanásával. Nemcsak azzal, hogy sokan el sem mennek választani, hanem még inkább azzal is, hogy az emberek eltűrik, közömbösen elviselik a nyilvánvaló választási csalások rendszerét. Hiába látja mindenki, hogy fellendült a tömegszállítás a szegénységbe zuhantak lakónegyedei és a választások helyszíne között, még sincs elegendő társadalmi ellenállás vagy tiltakozás vele szemben. Nem kerekedik felül az itt élőkben az undor, a dac és a személyes megbántottság a választási csalások láttán, hogy legalább szólnunk kéne, ami sok az mégis csak sok. A közömbösségnél még erősebb motívumként valójában a fortélyos félelem igazgat mindenkit, mégpedig mindkét oldalon. Persze, hogy az emberek félnek bármiért szólni, akármennyire is a szemük előtt játszódik le a választási csalás, de azok a helyi fideszes végrehajtók is félnek, akik a csalásokat a terepen elkövetik, mert féltik az állásukat, a keservesen kikínlódott, mégis bizonytalan társadalmi helyzetüket, a judáspénzüket vagy éppen a közmunkájukat.
Most bizonyára mozgósítás várható mindkét oldalon, mivel nem kétséges, hogy a Fidesz nekiáll tovább finomítani a csalási eszközöket, a logisztikát, a beetetést és a listázást, míg a baloldal megpróbál mindent megfigyelni, vagyis a támogatóit nemcsak a választásra, hanem a csalások kiszűrésére és bizonyítására is mozgósítani. A tét nagyon magasra van téve, hiszen a Fidesz arra készül, hogy a demokratikus díszletek között durván ráerőszakolja magát az országra. Ezért a Társadalmi Trükkök Tanácsa, mint a legfelsőbb grémium nyilván éjt nappallá téve ülésezik, hogy milyen újabb választási akadályt tudnak kitalálni és még gyorsan üzembe helyezni a már jól bevált vizesárkok és drótakadályok mellett. Nem elegendő ugyanis a Fidesz nagyüzemi propagandagépezetének felpörgetése, mindenek előtt a rezsicsökkentési hablaty, mint a leghatásosabb kampányfegyver megismételt bevetése sem. Ez most más mese, mert Baja üzenete nem annyira a fideszes választók, a "kisebbség többsége" ideológiai drog-függőségéről szól, hanem a még kívülállók választói akaratának megerőszakolásáról. A Fidesz saját választói tábora könnyen mozgósítható az évek-évtizedek óta beetetett gyűlölet panelekkel is, és ha kell, akkor ott van még a Kubatov lista rásegítő hatása. De a bizonytalanok, vagy éppen a társadalomból kitaszítottak serege, csak erőteljesebb eszközökkel terelhető a szavazófülkébe, és a kísérletek 2014-ben országszerte folynak majd, hogy a választói akaratot a trükkök sorozatával a Fidesz irányába eltérítsék.
A kormány-ellenzék választási versenyfutásban mindenképpen fordulatot jelent, hogy a Fidesz nagy választási vereséget szenvedett Baján. Nem a választási eredménnyel, hanem a csalás-biztosnak látszó fideszes módszerek lelepleződésével. Mindenki tudhatja már, hogy kinek a baja Baja.