Alig néhány nappal az ukrán kormány további hatalomkoncentrációt hozó átalakítása után a kijevi parlament kedden elfogadott több olyan törvénymódosítást, amely az ellenzék és civil testületek szerint lényegében felszámolják az ország két fontos, 2015 óta működő korrupcióellenes intézményének függetlenségét.
A Volodimir Zelenszkij elnök mögött álló kormánypárti többség által megszavazott változtatások értelmében a főügyész mostantól utasításokkal befolyásolhatja az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) nyomozásait, de akár más hatósághoz is utalhatja vagy a védők kérésére le is zárhatja azokat. Emellett más ügyészekre bízhatja a Különleges Korrupcióellenes Ügyész Hivatala (SAPO) által vitt ügyek kivizsgálását is.
Az ukrán hatóságok az utóbbi időben egyre nagyobb nyomást helyeztek a két ügynökségre, a júniusban főügyésznek kinevezett Ruszlan Kravcsenkót pedig szakértőkegyértelműen Volodimir Zelenszkij köréhez tartozóként emlegették. Jogvédők figyelmeztettek, hogy a készülő módosítások megakadályozzák majd, hogy a két intézmény a hatóságok vagy az elnökhöz közel álló személyek ügyeiben vizsgálódjon.
Megszavazta a kijevi parlament, Julija Szviridenko az új ukrán miniszterelnökA szavazás előtt a NABU – amely nem azonos az OTP-t 2023-ban egy időre feketelistára tevő ukrán Nemzeti Korrupció-megelőzési Ügynökséggel (NAZK) – nyilatkozatban mutatott rá, hogy a változtatás gyakorlatilag a főügyész alá rendeli majd a tevékenységüket. Szemen Krivonosz igazgató a parlamenti szavazás utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a jogszabály veszélybe sodorja Ukrajna uniós és euroatlanti integrációját. Ugyanott Olekszandr Klimenko, a SAPO vezetője azt mondta, hogy a lépés gyakorlatilag a két független intézmény munkájának végét jelenti. Hagyományos éjszakai videóüzenetében
Volodimir Zelenszkij azzal védekezett, hogy a korrupció elleni fellépés működni fog, csak éppen orosz beavatkozás nélkül.
Pártja, a kormányzó Nép Szolgája párt képviselői közül csak Anasztaszija Radina, a rada korrupcióellenes bizottságának elnöke szólalt fel a törvénymódosítás ellen. A Kyiv Independent szerint arra kérte kollégáit,
ne áltassák magukat és az embereket azzal, hogy csak a főügyész (jogköreinek) óvatos megerősítéséről szavaznak.
Közvetlen előzményként hétfőn több hatóság, köztük az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) emberei mintegy 70, a két korrupcióellenes ügynökséghez köthető helyszínt kutattak át egy átfogó nyomozás részeként, amely orosz kémekkel való feltételezett összejátszás ügyében indult. Az SZBU szerint a NABU egyik vezető nyomozója, Ruszlan Magamedraszulov, és a hivatal egy másik tisztje orosz besúgóként működött. Mindkettőjüket őrizetbe vették. A NABU további 15 alkalmazottja ellen is vizsgálat indult, nagyrészt közlekedési szabálysértések címeken.
A nyomozó hatóság júliusban vádat emelt csalás és a katonai szolgálat elkerülése címén a civil szervezet, a Korrupcióellenes Akcióközpont (CPK) társalapítója, Vitalij Sabunyin ellen is, aki tagadta a vádakat. Darja Kaleniuk, a központ ügyvezető igazgatója szerint a nyugati reakciók hiánya ösztönözte az ukrán kormányt a korrupcióellenes aktivisták és intézmények elleni fellépés folytatására.
Utóbbi szerint szerepet játszott az is, hogy Donald Trump elnökként való visszatérése óta az amerikaiakat nem érdekli a jogállamiság Ukrajnában.
Ha megkésve is, a G7-országok kijevi nagykövetei hétfőn nyilatkozatot adtak ki, hangsúlyozva, hogy „szoros figyelemmel kísérik” a NABU-nál történt fejleményeket. „Ma találkoztunk a NABU-val, komoly aggályaink vannak, és szándékunkban áll megvitatni ezeket a fejleményeket a kormányzati vezetőkkel” – tették hozzá. Marta Kos, az Európai Bizottság bővítési biztosa eközben az X-en jelezte, hogy a nemrég kinevezett miniszterelnök, Julija Szviridenko és Tarasz Kacska miniszterelnök-helyettes előtt is hangot adott az aggályainak a törvénymódosítással kapcsolatban. Az Európai Bizottság szóvivője emlékeztetett arra, hogy az EU jelentős pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának az átláthatóság javítása, az igazságügyi reform végigvitele és a demokratikus kormányzás feltételével. A korrupcióellenes szektor intézményei „kulcsfontosságúak az Ukrajna által ígért reformok szempontjából, és függetlenül kell működniük ahhoz, hogy (…) megőrizhessék a nyilvánosság bizalmát – mondta Guillaume Mercier szóvivő.

A tiltakozások ellenére Volodimir Zelenszkij kedd este aláírta a korrupcióellenes hatóságokat lényegében főügyészi irányítás alá rendelő jogszabályt. Az Euronews szerint Kijevben és más városokban ezrek vonultak utcára, államfői vétót követelve, a tiltakozók a többi közt „Védjük meg a korrupcióellenes rendszert, védjük meg Ukrajna jövőjét”, illetve „Ellene vagyunk” feliratú táblákat tartottak a magasba. Oroszország több mint három éve tartó, teljes körű inváziója óta ez volt az első alkalom, hogy ilyen jelentős kormányellenes tüntetést tartottak Ukrajnában – bár korábban is voltak tiltakozások, azok nagyrészt a hadifoglyok vagy eltűnt személyek hazatérésére összpontosítottak.
A törvényt a Transparency International Ukraine szervezete is bírálta, felhívva a figyelmet arra: egy ilyen lépés aláássa a múltbeli reformokat és károsítja a nemzetközi partnerekkel fennálló bizalmat. Eközben – írja a The Kyiv Independent – az ellenzéki Holosz párt egyik képviselője, Jaroszlav Zselezniak bejelentette, aláírásgyűjtést indít a radában, hogy a törvénymódosítást megtámadják az ukrán alkotmánybíróság előtt