UNESCO;Egyesült Államok;kilépés;Donald Trump;

Újra kilép az UNESCO-ból az Egyesült Államok

 Az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete – amelyből Donald Trump az első elnöksége idején is kiléptette hazáját – visszautasítja az Izrael-ellenesség amerikai vádját.

A Trump-adminisztráció kedden bejelentette, hogy ismét kilép az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetéből, mert annak tevékenységét Washington Izrael-ellenesnek tartja – jelentette be az AP amerikai hírügynökség szerint Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője, aki egy meglehetősen furcsa, konkrétumokat nélkülöző magyarázattal is előállt. – Az UNESCO olyan megosztó kulturális és társadalmi ügyeket támogat, amelyek teljesen ellentmondanak az amerikaiak által tavaly novemberben megszavazott „józan ész politikájának” – tette hozzá a szervezetről, amely munkájának egyik legismertebb része a világörökségi helyszínek kijelölése, felügyelete.

A hivatalos bejelentést megelőzően a Reuters két európai diplomatára hivatkozva valószínűsítette a kilépést, felhívva a figyelmet arra, hogy Donald Trump amerikai elnök első ciklusában már egyszer kilépett az UNESCO-ból, amely teljes költségvetésének jelenleg 8 százalékát biztosítja az Egyesült Államok. A 2017-ben bejelentett 2018 végi kilépéskor ez az arány akkor jóval nagyobb, 20 százalék volt. Később a Joe Biden vezette adminisztráció visszalépett a szervezetbe, mert a demokrata-kormány nem osztotta elődje állítását – amely szinte megegyezett mostanival – az Izrael-ellenességről, meg az UNESCO megreformálhatatlanságáról.

Az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay a szervezet honlapján közleményben reagált az amerikai lépésre. – Mélységesen sajnálom Donald Trump elnök döntését, miszerint ismét kilépteti az Amerikai Egyesült Államokat az UNESCO-ból – ez a döntés 2026 decemberének végén lép hatályba – írta a főigazgató. Szerinte az elmúlt években jelentős strukturális reformokat hajtottak végre, és diverzifikálták a finanszírozási forrásaikat. Leszögezte, hogy a szervezetből való kilépésre felhozott indokok ugyanazok, mint hét évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy a helyzet gyökeresen megváltozott, a politikai feszültségek csökkentek. Audrey Azoulay kiemelte, hogy az amerikai állítások ellentmondanak a valóságnak, az UNESCO erőfeszítéseink, különösen a holokauszt-oktatás és az antiszemitizmus elleni küzdelem területén.

Az AP összefoglalta az Egyesült Államok és az UNESCO viharos kapcsolatát. Az amerikaiak 1945-ben, megalapításakor csatlakozott az UNESCO-hoz. Először 1984-ben lépett ki belőle, tiltakozásul az állítólagos pénzügyi rossz gazdálkodás és az észlelt Amerika-ellenesség ellen. Majdnem 20 évvel később, 2003-ban tértek vissza George W. Bush elnöksége alatt, aki akkor azt nyilatkozta, hogy az ügynökség végrehajtotta a szükséges reformokat. Lapunk cikkei szerint Donald Trump második ciklusában fél év alatt már egy sor nemzetközi testületből, így az Egészségügyi Világszervezetből, a WHO-ból, a párizsi klímaegyezményből, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és az ENSZ palesztin menekülteket segélyező és munkaközvetítő ügynökségéből, az UNRWA-ból is kiléptette az országát.

Merőben eltérőek az álláspontok nem is látszik, miként tudnának közös nevezőre jutni.