CSEH KÖZTÁRSASÁG. Ha Svéd Királyság, Francia Köztársaság, Német Szövetségi Köztársaság vagy Luxemburgi Nagyhercegség, akkor Cseh köztársaság. Ha Svédország, Franciaország, Németország, Luxemburg, akkor Csehország. Magyarország viszont Magyarország.
HÜLYE VAGYOK. Szoktuk mondani, ha valamit elfelejtettünk vagy elhibáztunk. Én sosem mondom magamra hogy hülye. Erre ott vannak a többiek.
GEORGIA. Magyarul (és oroszul) Grúzia, grúz nyelven Szakartvelo. A Georgia név azért fontos a grúzoknak mert nincs köze az oroszhoz.
MATEK I. Hetente egyszer kirakjuk a kukát az utcára, reggel jön érte a kukásautó. Előtte végigjárja az utcát egy guberáló. És rendre szemetet hagy maga után. A pet palackokat elviszi egy ABC-be, darabja ötven forint. Rendelet tiltotta meg a guberálást. Ha a rendőrök ráérnének (dehogy érnek rá!), nem a guberálást kellene büntetniük, hanem a szemetelést. Ha betarthatatlan rendeletet akarunk hozni, a szemetelést kell tiltani, nem a kukázást. Nem az a baj, ha egy szerencsétlen kis jövedelemhez jut, a műanyag palack pedig újrahasznosításra kerül, hanem a szemetelés. Néhány számtanpéldának nincs megoldása.
MATEK II. Gondoltam egy számot. Nem mondom meg.
MELL. „A nőiség kirakata.” Erotikus tárgy, amely a természet szeszélyéből más célra is használható: állítólag csecsemőket lehet táplálni belőle.
PECA. Diákszó az 1980-as években. Lényege: serdülő lányok kacarásznak, humorizálnak, csevegnek, miközben még véletlenül sem néznek rá arra a fiúra, akit fel szeretnének szedni. Na jó, azért egyszer, mintegy véletlenül, ránéznek.
RETRÓ. Az 1980-as években nosztalgiának neveztek minden filmet, zenét, tárgyat, épületet, jelképet, hangulatot, mely egy korábbi kort kellemes emlékként idézett fel. Most ugyanezeket retrónak mondjuk. Mindkét esetben pénzt lehet keresni vele.
NŐI FOCI. Nagyjából ugyanolyan, mint a férfiaké. A lányok labdarúgásban is mindent tudnak, amit a fiúk. A különbség talán annyi, hogy a nők kevesebbet reklamálnak, kevesebbet színészkednek. És kevesebb pénzért játszanak.
NYUGDÍJAS. Elszegényedésre rendelt embertípus. Jogi vagy erkölcsi értelemben nem eltartott. Közgazdasági értelemben sajnos az.
PESSZIMISTA. „A férjem az előttünk álló feladatok és a ránk váró veszélyek felsorolásában a legjobb. Különösen kedveli az olyan helyzeteket, amikor (szerinte) két rossz közül kell választani, és nincs kivezető út.” (egy optimista feleség)
SZENTKIRÁLYI. 1. Világbajnok ásványvíz 2. Politikus. Nem világbajnok.
VERSEK. Ha fogyatkoznak az olvasók, már nem is csodálkozunk, hogy még kevesebb lesz a versolvasó. Költőkön, magyartanárokon, szerkesztőkön túl alig-százaléknyi. Ha kérdeznéd, miért, kevesen vállalnák, hogy mert unalmas, vagy hogy nem érem fel ésszel, szívvel. Inkább jönne a sajnos nincs rá időm, a sokat dolgozom, a túlságosan fáradt vagyok hozzá. És mégis. A gyerekek csacska, csúfondáros dalaiban, „alternatív” csasztuskáiban ott vannak a rímek. Tévéreklámok próbálnak szánalmas kínrímekkel az emlékezetben maradni. A Facebook-folklór bekeretezett, megosztott bölcsességeiben ott a versek tömörítettsége. Az, hogy – habár vacak oldószerekkel felhígított, igénytelen formában – versekkel bombáz bennünket a világ, mégis csak arra utal, kellenek a versek.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.