könnyűzene;Frank Sinatra;slágerlista;Mia Farrow;

Frank Sinatra nem tartotta sokra saját világslágerét

Fény az éjszakában

Az ötvenegy esztendős Frank Sinatra 1966. július 19-én Las Vegasban feleségül vette a nála éppen harminc évvel fiatalabb – napjainkban a nyolcvanadikat taposó – Mia Farrow-t. Huszonnégy hónappal később, amikor a művésznő Roman Polanski Rosemary gyermeke című filmjét forgatta, Sinatra azzal küldte ügyvédjét a forgatásra, hogy közölje, mi a helyzet: elválik.

Mia Farrow aztán hosszú ideig Woody Allen élettársa volt, a színész-rendező tizenhárom filmjében játszott. Ám a 66-os úton még az összesen négyszer nősülő – Farrow előtt Nancy Barbatóval és a hollywoodi „végzet asszonyával”, Ava Gardnerrel egybekelő – Sinatrával tartott. Újdonsült férje sokadik virágkorát élte akkoriban, hiszen a Strangers in the Nighttal – átmenetileg – letaszította az amerikai slágerlista éléről a Beatles Paperback Writerjét, sőt három hétig Nagy-Britanniában is a topon ragyogott.

A tengerentúlon tizennyolc héttel azután került az első helyre, hogy lánya, Nancy első helyezést ért el a These Boots Are Made for Walkin’ című dallal. (E szerzemény az Ifjúsági Magazinban 1966 júniusától három hónapon át volt listavezető a külföldi számok között.) A Sétáló csizmákról jut eszembe a papa bemondásainak egyike: „Még azok a nők is számolatlanul veszik a cipőket, akiket a férjük a tenyerén hord.” Nem sokkal a csizmák és az idegenek után Nancy és Frank Sinatra poptörténelmet írt a Somethin’ Stupid című dallal: ez volt az első olyan listavezető szám a könnyűnek nevezett zene históriájában, amelyet apa-lánya duó adott elő.

A Strangers in the Night nagy visszatérést jelentett a maffiával hírhedten jó kapcsolatot ápoló, az „igazgatótanács elnökeként” is emlegetett Frank Sinatra számára, mert tizenegy év, a Learnin’ the Blues 1955-ös sikere után először jutott a lajstrom tetejére. Krokodilkönnyeket azonban nem kellett hullatni érte: csak 1965 decemberében kétmillió lemezét adták el, miután az év szeptemberében megjelent az A September of My Years, majd novemberében az A Man and His Music című albuma.

Az idő tájt arról számoltak be a lapok, hogy négy Cadillacje, három Fordja, két-két Buickja és Rolls-Royce-a, valamint egy-egy Citroënje, Ferrarija és Volkswagenje van. Hátha hirtelen hat-hét kocsi is elromlik, mit lehet tudni, ugyebár...

Amúgy a Billboard magazin első, tízszámos slágerlistájának vezetője ugyancsak Frank Sinatra – és az I’ll Never Smile Againt vele együtt előadó Tommy Dorsey Orchestra – volt 1940. július 27-én (meg még tizenegy hétig).

A lap 1939 januárjától mellékletként adta ki a lemezvásárlási útmutatót, a Record Buying Guide-ot. A heti 100-as kislemezlista 1955. november 12-től, az első heti albumlajstrom, a Billboard 200 1956. március 24-től készült.

A Strangers in the Night annak a Bert Kaempfertnek a kompozíciója, aki 1960-ban első tudott lenni az Egyesült Államokban egy instrumentális számmal, a Wonderland by Nighttal. A hamburgi születésű szerző-zenekarvezető írta – a többi közt – a Red Roses for a Blue Ladyt vagy a Spanish Harlemet, és ő találta ki, hogy a Beatles kísérje Tony Sheridant a My Bonnie című, 1962-ben megjelent albumon. (A felvétel 1961-ben készült Hamburgban.)

Sinatra megvetette a Strangers in the Nightot, de az átütő siker miatt műsoron tartotta. Sokan mások is a repertoárjukra tűzték, a dalnak több mint kétszáz változatát jegyzik. A feldolgozók között volt Shirley Bassey, James Brown, Petula Clark, Engelbert Humperdinck, Brenda Lee, Al Martino, Johnny Mathis, Bette Midler, Matt Monro, Johnny Rivers, a Supremes, a Ventures vagy Andy Williams.

Itthon Vámosi János búgta, hogy „sok idegen jár az éjszakában, / csatangol, bolyong az utat járva…” A magyar szöveget Tardos Péter írta, a Qualiton-kislemez napra pontosan hét hónappal az eredeti amerikai felvétel megjelenése után, 1966. november 11-én látott napvilágot. Vámosi akkor már tizenhárom éve házasságban élt Záray Mártával, akinek szülőhelyén, Tatabányán a cement- és mészmű Schäffer-munkacsoportja tiszteletbeli brigádtaggá választotta mindkét énekest.

Erre a Sinatráknak fikarcnyi esélyük sem volt.

A közelmúltban – Semmelweis Ignác születésnapján – ünnepeltük a magyar egészségügy napját. A központi ünnepségen köszöntőt mondott a kormány egészségügyért felelős államtitkára. Beszédében megköszönte az ágazatban dolgozók áldozatos munkáját, és bizonyára kitüntette, megjutalmazta azokat, akiket arra érdemesnek tartott. Szerencsére sokan vannak, akik rászolgálhattak erre. Ahogy az is szerencse, hogy a kisebbséget képviselik azok, akik valamilyen oknál fogva – talán a megbecsültség, vagy a gyógyításhoz szükséges feltételek hiánya miatt – nem az esküjük szellemében végzik munkájukat.