fesztivál;antiszemitizmus;tiltakozás;zene;Sziget Fesztivál;Kneecap;Izrael-ellenesség;

A Kneecap zenekar

„Nincs jó döntés” – A fő szervező megerősítette, hogy felléphet a Szigeten a Kneecap

Hiába a felháborodás és a petíció.

Nem mondja le a Kneecap északír zenekar fellépését a Sziget Fesztivál főszervezője.

Kádár Tamás a hvg.hu-n megjelent levelében azt írta, hiába állítja magáról egy fesztivál, hogy nem politizál, a fellépői politikai üzeneteket hordozhatnak. Úgy fogalmazott, hogy amikor ezek az üzenetek mély sebeket tépnek fel – akár saját példáján keresztül, a holokauszt-túlélők leszármazottjaként, illetve a Gázai övezetben élő civilek sorsa kapcsán is –, nem lehet pusztán „zeneként” kezelni őket.

„Ebben a helyzetben minden döntés sérteni fog valakit. Ha lemondtuk volna a fellépést, az cenzúrának hatott volna, és megerősítette volna azt az érzést, hogy a palesztin szolidaritásnak nincs helye a nyilvánosságban, adott esetben egy újabb antiszemita hullámot elindítva. Ha megtartjuk (és megtartjuk), akkor pedig azok érzik elárulva magukat, akik szerint a Kneecap nem a békét, hanem az egyik oldalt képviseli – egy olyan konfliktusban, amely már így is elviselhetetlenül polarizált” – fogalmazott. Kádár Tamás hangsúlyozta, hogy a Sziget Fesztivál esetében kizárólag a legfontosabb alapértékekre tud támaszkodni, és semmilyen formában nem fogadják el a gyűlöletbeszédet, így az antiszemitizmust sem, ezt a zenekar felé is egyértelműen jelezték.

Véleménye szerint a Kneecap zenekar fellépése egyfajta üzenetként is értelmezhető: a globalizált kultúra nem tud választ adni a világ igazságtalanságaira, miközben teret ad a művészetnek, a közönség pedig gyakran bizonytalan abban, hogyan lehet egyszerre együttérző, nyitott és szolidáris. Úgy véli, nincs egyértelmű megoldás, mivel a fájdalom mindkét oldalon valódi, a veszteségek pedig mindenkit személyesen érintenek. „Egyre világosabb, hogy ebben a kérdésben nincs jó válasz – és talán ez a legőszintébb felismerés, amit tehetünk” – írta Kádár Tamás.

A Kneecap fellépése nagy közéleti vitát váltott ki: civilek mellett az európai uniós miniszter és a Mazsihisz is kérte a zenekar fellépésének lemondását. Bóka János - aki egyben az antiszemitizmus elleni fellépésért felelős miniszterelnöki megbízott is - az ügyben egyeztetett Kádár Tamással, és megállapodtak abban, hogy a fesztivál fellépői kötelesek betartani Magyarország törvényeit. A kormány korábban hangsúlyozta, hogy zéró toleranciát képvisel az antiszemitizmussal szemben.

A Kneecap fellépése ellen petíció is indult, amelyet ismert színészek, zenészek, rendezők és művészeti szakemberek írtak alá, köztük Nemes Jeles László, Majka, Herendi Gábor, Mácsai Pál, Gálvölgyi János, Geszti Péter és Kovács Patrícia. A petíció kezdeményezői szerint a Sziget Fesztivál „a befogadás és a véleményszabadság hamis álcája” mögé bújva ad teret egy „gyűlölködő, rasszista” zenekarnak, amelynek tagjai szerintük „nem a palesztin nép jogaiért küzdenek, hanem a Hamász és a Hezbollah terrorszervezetek mellett állnak”.

A Kneecap zenekar korábban közleményt adott ki az Instagramon. „Legyünk egyértelműek: nem támogatjuk, és soha nem is támogattuk a Hamászt vagy a Hezbollahot. A civilek elleni támadásokat ítéljük el, mindig. Ez soha nincs rendben” – írták egy április végi posztban.

A zeneipar pedig a véleménynyilvánítás határairól vitatkozik.