árverés;Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.;Tiborcz István;

Eddig nem indultak Tiborcz István cégei a nyomott áron kínált állami ingatlanokért, a jövőről viszont hallgatnak

Nyomott négyzetméterárak, kedvező befektetési lehetőség.

Se a Tiborcz István tulajdonában lévő BDPST Group cégei, se a szintén az ő többségi tulajdonában álló Gránit Alapkezelő magántőkealapjai nem indultak a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő által a közelmúltban állami ingatlanokra kiírt liciteken – írja a Telex, amely ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy konkrét kérdéseikre sem árulták el, terveznek-e ajánlatot tenni a még nem meghirdetett árveréseken, és ha igen, akkor melyiken.

Mint megírtuk, az MNV júniusban adott ki prospektust a piacra dobott értékes állami ingatlancsomagról, a liciteket gyorsan lezavarták, jellemző legalábbis, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda háttérintézményeinek korábban otthonául szolgáló, nem sokkal hétmilliárd forint feletti kikiáltási áron meghirdetett Garibaldi utcai irodaházra, de az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának Arany János utca 25. szám alatti 1772 négyzetméteres műemléképületére is mindössze két napig lehetett ajánlatot tenni meglehetősen nyomott négyzetméteráron. Az Arany János utcai épület négyzetméterára 1,23 millióra jön ki, Garibaldi utcai épületé 1,14 millióra, ami az azt jelenti, hogy az állam gyakorlatilag elvesztegeti a vagyonát, az új tulajdonosok viszont jövedelmező befektetési lehetőséghez jutnak. 

Az ügyben a Telex levelet írt az Orbán Viktor vejének érdekeltségébe tartozó BDPST-nek, amely a kérdések egy részét továbbította a szintén hozzá köthető Gránit Alapkezelőnek. Mindketten válaszoltak is. Előbbi azt írta, hogy a BDPST Group közvetlen irányítása alatt álló egyetlen társaság sem tett licitet az MNV által közelmúltban meghirdetett egyetlen ingatlanra sem, utóbbi pedig azt, hogy a Gránit Alapkezelő által kezelt egyetlen alap sem indult az MNV által a közelmúltban értékesítésre kiírt bármilyen ingatlanra vonatkozó elektronikus liciten, és jelenleg nincs is folyamatban ajánlatadás. Arra azonban, hogy a jövőben akarnak-e licitálni, egyikük sem adott választ. Korábban a BDPST a Magyar Hangnak azt írta: „Semmilyen döntés nem született a BDPST Group részéről, hogy az MNV által eladásra kínált bármely ingatlan nyilvános elektronikus licitjén induljon-e a társaság vagy sem”. Volt már arra példa, hogy a végül Tiborcz Istvánnál landolt épületeket előbb egy befektető, például Jellinek Dániel vette meg.

Ez a lap szerint azért sokatmondó, mert a belvárosi paloták közül a legnagyobbakat - például a Belügyminisztérium és a Pénzügyminisztérium épületei - még nem hirdették meg. A lajstromból eddig a Miniszterelnöki Kabinetiroda már említett Garibaldi utcai épületét, valamint egy Arany János utcai palotát bocsátottak árverésre. Az egész árverés aligha független attól, hogy a kormányzat új irodaházak költözik, amelyeket éppen Orbán Viktor vejének érdekeltségébe tartozó befektetési alapoktól, cégektől vásárolt meg a magyar állam. Három fővárosi helyszínen összesen 620 milliárdért vettek ingatlanokat a Tiborcz-körtől.

Az ok minden esetben a közbeszerzési eljárás jogtalan mellőzése.