„Lengyelország végérvényesen hazarendelte magyarországi nagykövetét, ezzel hivatalosan is leértékelve a kétoldalú diplomáciai kapcsolattartás szintjét” - ezt Magyar Levente külügyi államtitkár jelentette be a Facebookon.
„A politikai viszony fokozatos romlása vezetett ehhez a sajnálatos lépéshez, ami példa nélküli a közép-európai partnereinkkel ápolt kapcsolatok történetében. Mindazonáltal ezt egy múló állapotnak tekintjük, ami nem fogja elrontani a magyarok és lengyelek között fennálló történelmi barátságot” - fogamazott Magyar Levente, annak a kormánynak az államtitkára, amely épp ezt a történelmi barátságot rombolta le történelmi léptékben. Üzenetét Magyar Levente ma délelőtt átadta Jacek Śladewskinak, a lengyel nagykövetség ügyvivőjének. „Az aktuális politikai viták ellenére mi készek vagyunk a párbeszéd fenntartására, készülve arra, hogy jönnek még szép idők országaink szövetségében” - írta az államtitkár.
Mint ismert, 2024 decemberében Lengyelország határozatlan időre rendelte vissza a budapesti lengyel nagykövetet, hogy kiderült, az Orbán-kormány politikai menedékjogot adott a korrupcióval vádolt korábbi lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek, Marcin Romanowskinak.
Parlamentre néző I. kerületi lakásban él Budapesten a korrupcióval gyanúsított volt lengyel miniszterhelyettesLapunk korábbi, a Szabad Európa jelenlegi újságírója, Kósa András a Facebookon írt arról, hogy valójában Donald Tusk kormánya már régóta haza akarta rendelni a lengyel nagykövetet, aminek szerinte az volt az oka, hogy túlságosan is Orbán-párti volt. Szerinte Lengyelország amúgy is számos, még a Morawiecki-kormány által politikai alapon kinevezett diplomatát hívott vissza, s mivel nagykövetet csak a köztársasági elnök nevezhet ki, Andrzej Duda pedig nem tett szívességet Donald Tusk kormányának (mint ahogy feltételezhetően az új elnök, Karol Nawrocki sem fog), így marad az az opció, hogy a kormány nevez ki ügyvivőt, ha csak nem állapodik meg időközben a lengyel kormány és az új államfő.
Bekérették Varsóban a magyar nagykövetet, amiért menedékjogot kapott a korábbi miniszterhelyettesEnnek némileg ellentmond az, hogy Sebastian Kęciek - aki 2022 óta budapesti lengyel nagykövet – már bírálta keményen a NER-t. Amikor ugyanis a Ruszin-Szendi Romulusz helyére kinevezett Böröndi Gábor honvédségi vezérkari főnök történelemhamisító fejtegetésbe kezdett arról, hogy a második világháború 1939-ben német-lengyel lokális háborúnak indult, a lengyel nagykövet nyílt levelet írt, közölve: „Ezek a szavak, amelyek hazámat egy globális konfliktus eszkalációjáért és bűnrészességgel való megvádolásaként értelmezhetőek, számunkra a történelem elfogadhatatlan elferdítését jelentik, és nem szabadna elhangozniuk, különösen nem egy szoros szövetséges ország képviselője részéről.” Ezt követően egy kis történelmi összefoglalót is tartott a vezérkari főnöknek, miszerint a második világháború kirobbanásához nem az agresszorral folytatott béketárgyalások hiánya vezetett, hanem éppen az appeasement politikája és a Harmadik Birodalom újabb követeléseinek teret adó engedmények, nem mellesleg Adolf Hitler és Joszif Sztálin tervszerűen osztották fel Lengyelországot a Molotov-Ribbentrop paktum keretében.
Keményen kiakadt a lengyel nagykövet a Magyar Honvédség új vezérkari főnökének történelemhamisítási akciójára