A hazájában korrupcióval vádolt, Magyarországon politikai menedékjogot szerző volt lengyel igazságügyminiszter-helyettes, Marcin Romanowski jelenleg szerény körülmények között él Budapesten, az I. kerületi Szilágyi Dezső tér egyik Országházra néző lakásában – vette észre a Telex a lengyel Fakt cikkét.
A lap azt írja, Marcin Rommanowski szerint a gyakran vásárol egyszerű élelmiszereket egy közeli szupermarketben. A cikkhez több fényképet is mellékeltek – ezek között olyan felvételek is szerepelnek, amelyeken tejet, bort és csokoládét vesz.
A volt lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) politikusát ötven órányi hangfelvétel alapján észtvevők a közbeszerzési eljárások manipulálásából és a közpénzek pártpolitikai célokra történő felhasználásával vádolják Lengyelországban. Hatósági gyanú szerint bűntettek áldozatainak szánt pénzből vásárolt szavazatokat magának, ami nem volt akadálya annak, hogy Magyarországtól politikai menedékjogot kapjon az Alapjogokért Központ lengyel jogállamiságról szóló négy és fél oldalas tanulmánya alapján. Az Orbán-kormányhoz közeli agytröszt ezt azután állította össze, hogy a 2023. október 15-i parlamenti választás után a PiS helyett az Orbán Viktor nagy európai jobboldali ellenfelének számító Donald Tusk pártszövetsége, a KO került hatalomra. Marcin Romanowski állást is kapott az Alapjogokért Központnál, miatta alapított Magyar–Lengyel Szabadság Intézetet vezeti, amelyik a Fakt szerint informálisan a 2023-as lengyel választások után ellenzékbe került jobboldali pártok magyarországi képviseletének szerepét is betölti.
Az Alapjogokért Központban kapott munkát a korrupció vádja elől Magyarországra menekülő volt lengyel miniszterhelyettesMarcin Romanowski 2024 decemberében menekült Magyarországra , ahol politikai menedékjogot kapott. A magyar kormány emiatt még törvényt is módosított, vállalva ezzel a feszültségek további növekedését a Donald Tusk vezette varsói kormánnyal. Az indoklás szerint Marcin Romanowskit hazájában nem illetné meg tisztességes eljárás. A lengyel ügyészség április elején európai szintű nyomozási határozatot adott ki ellene, az Interpol azonban nemrég úgy döntött, hogy nem veszi nyilvántartásba a körözését. A szervezet – szokásához híven – nem hozta nyilvánosságra döntése indoklását.
Törvénymódosítással akadályozná meg az Orbán-kormány a korrupcióval vádolt korábbi lengyel miniszterhelyettes átadását