Oroszország;Magyarország;Ukrajna;fenyegetés;közvélemény-kutatás;

Hat az orbáni propaganda, a magyarok már majdnem ugyanakkora fenyegetésnek látják Ukrajnát, mint Oroszországot

Az Európai Uniót viszont mindenféle uszítás ellenére még mindig Magyarország legfőbb szövetségesének tartják.

A legtöbb európai országhoz hasonlóan Magyarországon is Oroszországot látják a legfőbb fenyegetésnek, ám hazánkban Oroszország mellé egészen szorosan felzárkózott Ukrajna a második helyre - derül ki a Pew Research nemzetközi közvélemény-kutatásából.

A felmérés egy átfogó helyzetképet arról, hogy a világ mely pontját kit tartanak a legfőbb szövetségesnek és kit a legnagyobb veszélyforrásnak. Utóbbiak esetén a publikált eredmények külön nyilvántartják, hogy az egyes országok mennyire tartják fenyegetésnek a három nagy világhatalmat, azaz az Egyesült Államokat, Oroszországot és Kínát, ezeken kívül pedig, hogy mely országot tartják jelentős veszélyforrásnak még. A vizsgált európai országok legtöbbjénél - Hollandia, Németország, Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Svédország, Magyarország és Lengyelország - közös jellemző, hogy bár változó mértékben, de alapvetően Oroszországot tekintik a legsúlyosabb fenyegetésnek. Így van ez hazánk esetében is, a magyarok 33 százaléka vélekedett így. Ám nálunk sajátos módon felzárkózott a második helyre Ukrajna, 27 százalékkal. Ezzel szemben az Egyesült Államokat a magyarok 3, Kínát a magyarok 4 százaléka tartja fő veszélyforrásnak).

A kutatásban tíz európai országot vizsgáltak, az említetteken kívül Spanyolországot és Görögországot. Előbbinél az Egyesült Államokat és Oroszországot nagyjából hasonló fenyegetési szintre helyezték, Görögország azonban egészen kiugró eredményt produkált, ugyanis mindössze 3 százaléknyian jelölték meg Oroszországot fő veszélyforrásként, fenyegetésnek történelmi okokból a válaszadók 74 százaléka Törökországot tartja. 

A kutatási eredményeket bemutató cikk hangsúlyosan kitér az európai oroszpárti populista pártok szerepére, különösen a Fideszre. A fideszeseknek például csak 11 százaléka tartja a legfőbb fenyegetésnek Oroszországot, míg a nem fideszesek körében ugyanez az arány 52 százalék. Mély a pártpolitikai szakadék, eközben ugyanis a fideszesek 45 százaléka Ukrajnát fő fenyegetésnek tartja, vagyis a kormánypárt szavazói között több mint négyszer annyian néznek első számú fenyegetésként Ukrajnára, mint Oroszországra. Ezzel szemben a nem fideszeseknek csak 14 százaléka tartja Ukrajnát fő fenyegetésnek.

Élesen eltér véleménye országuk más pártjainak a szavazóiétól a német AfD, a holland Szabadságpárt és az olasz Liga híveinek is, de egyértelmű szövetségesnek közöttük is csak kevesen jelölték meg Oroszországot.

A kutatás azt is megállapította, hogy a magyarok nagyjából háromnegyede nem bízik meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnökben, és abban, hogy helyesek a világpolitikai lépései. A vizsgált európai országok közül még Lengyelország esetében mutatták ki, hogy nem elhanyagolható mértékben vannak jelen a Kijev-kritikus személyek. Ukrajnát a lengyel válaszadók 6 százaléka találta legfőbb fenyegetésnek, Volodimir Zelenszkij tevékenységét illetően pedig elég megosztottak. Ugyanakkor az egyértelmű, hogy Lengyelországban Oroszországot tartják a legnagyobb veszélyforrásnak, a válaszadók 81 százaléka nyilatkozott így .

A felmérésnek magyarok szempontjából másik érdekessége, hogy az Orbán-kormány EU-ellenes politkája ellenére hazánkban a legtöbben még mindig az Európai Uniót tartják Magyarország legfőbb szövetségesének, a válaszadók 24 százaléka nyilatkozott így. A második helyre az Egyesült Államok került 23 százalékkal.

Az osztrákok kötöttek egy hasonló megállapodást Szlovákiával is.