Európai Unió;Mexikó;Egyesült Államok;Donald Trump;büntetővám;

Donald Trump bejelentette, hogy 2025. augusztus 1-től 30 százalékos büntetővámmal sújtja az Európai Uniót és Mexikót

Ami az Európai Uniót illeti, fáj neki az amerikai kereskedelmi deficit, Mexikóval a kartellek miatt van baja. 

2025. augusztus 1-i hatállyal 30 százalékos büntetővámmal sújtja az Egyesült Államok az Európai Unióból és Mexikóból importált árukat és más szolgáltatásokat– jelentette be egy szombati Truth Social-posztban Donald Trump. Ami Mexikót illeti, az amerikai elnök méltatta a Claudia Sheinbaum elnök vezette szomszéd ország erőfeszítéseit az illegális bevándorlók megállításában, de hozzáfűzte, a mexikóvárosi vezetés nem tett elég hatékony lépéseket a drogkereskedelem megfékezéséért, vagyis hogy az Egyesült Államok ne „a kartellek drogjátszóterévé” váljon. Az Európai Unióra kivetett importvámot a kereskedelmi deficittel indokolta, vagyis hogy az Európai Unió mennyivel több árut és szolgáltatást exportált annál, amennyi amerikai árut és szolgáltatást vásárolt az Egyesült Államoktól. 

Korábban Donald Trump ennek a kereskedelmi deficitnek az összegét 350 milliárd tette, ami finoman szólva is túlzás, a valódi összeg 50 milliárd euró körül járhat, amekkora az Európai Unió Tanácsa szerint 2024-ben volt. Áruforgalomban tavaly az Európai Uniónak 198 milliárd eurós többlete, szolgáltatásokban azonban 148 milliárd euró a deficitje volt.

Donald Trump a legutóbb május 26-án tett bejelentést arról, hogy elhalasztja az Európai Unióra kivetendő 50 százalékos büntetővámot. Az Egyesült Államok és az Európai Unió kereskedelme a globális összkereskedelem 30 százalékát, a világ GDP-jének a 43 százalékát jelenti. 

Az amerikai elnök próbálja újra pörgetni a kereskedelmi háborút, Kanadát nemrég sújtotta 35 százalékos büntetővámmal, a franc tudja, hogy az erőfitogtatáson túl valójában miért. Mint abban az esetben, most is jelezte, hogy keményebb intézkedésről is dönthet, ha az Európai Unió vagy Mexikó válaszlépéseket tesz. 

Egyre több magyar vásárol lakást Spanyolországban, ahol befektetési és letelepedési szándékkal egyaránt sokan nézelődnek. Szándékaikat a politikai és gazdasági változások is erősítik.