felzárkóztatás;uniós pénzek;LMBTQ-közösség;Orbán Balázs;

Orbán Balázs 2025. június 18-án

A Belügyminisztériumhoz is jutott abból az uniós pénzből, amelyről Orbán Balázs azt mondta, az EU „genderérzékenyítésre” költi

A forrásoknak csak a töredéke ment az LMBTQ-jogokkal foglalkozó szervezeteknek. 

Félrevezető módon állította a miniszterelnök politikai igazgatója, hogy egy uniós biztos másfél milliárd eurós, úgynevezett „genderérzékenyítési” támogatást jelentett be a Pride-on – írja a Lakmusz.

A portál beszámolója szerint Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy július 1-jei Facebook-videóban azt mondta, hogy Hadja Lahbib uniós biztos 1,5 milliárd eurós támogatást biztosított a Pride-hoz hasonló kampányokra. Valójában azonban Lahbib nem jelentett be új LMBTQ- vagy genderprogramot Budapesten, a felvonulást megelőző, a Városházán, Karácsony Gergellyel közösen tartott sajtótájékoztatóján. 

A támogatás nagyobbik részét más célokra, például romák felzárkóztatására vagy kulturális projektekre fordították. A szóban forgó másfél milliárd euró a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek (CERV) nevű, 2021 óta futó EU-s esélyegyenlőségi program teljes költségvetése, amely minden tagállam számára elérhető. A magyar LMBTQ-szervezetek aránya a támogatottak között csekély: öt ilyen szervezet összesen 630 ezer eurót kapott 2021 óta, ami a magyar kedvezményezettek által elnyert forrásoknak csupán 2,5 százaléka.

A CERV programból eddig 160 magyar szervezet részesült támogatásban, 25,2 millió euróval: köztük civil szervezetek, egyesületek, alapítványok, kft.-k, önkormányzatok, felsőoktatási intézmények és állami szervek is. A program fő célja az esélyegyenlőség és a civil részvétel előmozdítása, ennek megfelelően például a MÁV Szimfonikusok és a Belügyminisztérium roma platform nevű projektje is támogatást kapott ebből a forrásból.

Az EU a CERV forrásaiból több tucat magyar önkormányzatot is támogatott, például a Fővárosi Önkormányzatot, amely gyermekjogi szervezetekkel és egyetemekkel együttműködve segíti a helyi közösségek fejlesztését. Állami szervek, például a Belügyminisztérium is részesült támogatásban, amelyet roma integrációs célokra fordított. Magyarország ebben a programban nem számít kiemelt támogatottnak, a forrásokat sokféle szervezet és cél között osztották szét.

A Tisza Párt elnöke közölte, örömmel kiül a nagyszínpadra, „már ha a bátor utcai harcos szemtől szembe is olyan bátor, mint ahogyan azt a propagandában hirdeti magáról”.