Európai Bizottság;Ursula von der Leyen;

Kettős játszma

Előre borítékolható: nem koronázza siker az Ursula von der Leyen bizottsági elnök elleni bizalmatlansági indítványt, amiről várhatóan csütörtökön szavaznak majd az Európai Parlamentben. A legnagyobb frakció, az Európai Néppárt, továbbá a szociáldemokraták (S&D), a liberálisok és a zöldek már előre jelezték, a szélsőjobboldali képviselők által benyújtott indítvány ellen szavaznak majd.

Még a szélsőjobboldalon sincs egység a bizalmatlansági indítvány támogatásáról. Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) megosztottak. Giorgia Meloni pártja, az Olasz Testvérek, nem támogatja az előterjesztést, aminek hátterében az áll, hogy meglehetősen jó az olasz kormányfő és a bizottsági elnök személyes kapcsolata. Ugyanakkor az ECR-en belül a Jaroslaw Kaczynski által fémjelzett Jog és Igazságosság (PiS) támogatni kívánja a von der Leyen leváltására vonatkozó indítványt.

Függetlenül azonban attól, hogy az Európai Bizottságot támogató koalíció pártjai – elsősorban az EPP-ről és a szociáldemokratákról beszélünk – most egy oldalon állnak, a két frakció közötti feszültség megmarad. A baloldali képviselőcsoportot egyre jobban bosszantja az, hogy a néppárt több kérdésben szavazott együtt a szélsőjobboldali frakciókkal. Az S&D képviselőcsoportja úgy véli, az EPP hatalmi játszmája vezetett ahhoz, hogy egyáltalán sor kerülhet a bizalmi szavazásra. Hasonló voksolásra utoljára egy évtizeddel korábban volt példa az Európai Parlamentben.

Becslések szerint nem egészen kétszázan szavaznak majd von der Leyen leváltására. Ha ez valóban így lesz, az siker lenne a bizottsági elnök számára, hiszen tavalyi megválasztásakor még 282-en nyomták meg a nem gombot. Érdekes lesz a Fidesz-frakció viselkedése. Ha a kormánypárt képviselői von der Leyen ellen voksolnak, még távolabb kerülnek Meloni pártjától. Igaz, a Fidesz már a látszatát is feladta annak, hogy valóban európai pártnak tartsák az uniós színtéren.

Beugró