Miután Szlovéniában a parlament pénteken megszavazta, hogy tartsanak konzultatív népszavazást a magasabb védelmi kiadásokról, a legnagyobb kormányzó párt, a Szabadság Mozgalom úgy döntött, saját konzultatív népszavazást kezdeményez a NATO-tagságról.
„Ez az igazi kérdés, amelyet a polgároknak mérlegelniük kell” - közölte a párt. A javaslatot hivatalosan a jövő héten terjesztik elő. „Csak két lehetőség van: vagy maradunk a NATO-ban és fizetünk a tagságért, vagy kilépünk a szövetségből. Minden más a szlovén állampolgárok populista megtévesztése” - idézte Robert Golob miniszterelnök szavait a kormány hivatalos X-profilja.
Golob a védelmi kiadásokról szóló népszavazást egy újabb értelmetlen népszavazásnak nevezte, míg a NATO-tagságról szóló népszavazás szerinte eloszlat minden kétséget az emberek valódi akaratáról.
Natasa Avsic Bogovic, a Szabadság Mozgalom frakcióvezető-helyettese újságíróknak azt mondta, a NATO-tagságról kérdezni az embereket „az egyetlen tisztességes és értelmes kérdés, minden más manipuláció és színlelt tudatlanság”.
A legkisebb kormánypárt, a Baloldal (Levica) azt követően kérte a konzultatív népszavazást, hogy a szlovén kormány május végén jóváhagyta azt a védelmi és biztonságpolitikai tervezetet, amely még idén a NATO által jelenleg előírt szintre, a GDP 2 százalékára növeli a védelmi kiadásokat, amelyek aztán 2030-ra elérik a GDP 3 százalékát. A tervezetet már a parlement is megszavazta.
A javasolt konzultatív népszavazási kérdés így szól: „Támogatja-e Ön, hogy Szlovénia növelje a védelmi kiadásokat, hogy azok 2030-ra elérjék a GDP 3 százalékát, és jelenleg körülbelül 2,1 milliárd eurót tennének ki?”. A konzultatív népszavazás eredménye nem kötelező érvényű a parlamenti képviselők számára. Célja a lakosság véleményének kikérése egy adott kérdésben, de a képviselők nem kötelesek a népszavazás eredményét követni a törvényalkotás során.
Megállapodtak a NATO-tagországok, hogy 2035-ig a GDP-jük öt százalékára emelik a védelmi kiadásaikat, Orbán Viktor megint egyedül maradt az orosz érdekekkel