google;kormánypropaganda;Volodimir Zelenszkij;Magyar Péter;

Képernyőfotó

Furcsa kategóriába sorolta a Google a kormány Magyar Pétert Volodimir Zelenszkijjel összemosó propagandavideóját, így nem lehet tudni, mennyit pénzt szórtak el rá a YouTube-on

Művészet, szórakoztatás, gasztronómia, éjszakai élet.

Elég rejtélyes okokból a Google művészet, szórakoztatás, gasztronómia és éjszakai élet kategóriákba sorolta azt a kormányzati propagandaanyagot, ami a Vlagyimir Putyin hadserege ellen védekező Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel összemosva igyekszik lejáratni Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét, oly módon, hogy a videó végén egy szemeteslapátba söprik a két politikust. Ennek fő jelentősége az, hogy így nem lehet megtudni, pontosan mennyi pénzt is költöttek el a hirdetésére a YouTube-on - írja a Lakmusz.

Az viszont tudható, hogy ugyanez a videó a Facebookon politikai hirdetésként fut, és ott eddig legalább 10 millió forintot költött el rá Apáti Bence NER-propagandista Nemzeti Ellenállás Mozgalom (NEM) névre keresztelt formációja. Szűcs Gábor, a Nemzeti Ellenállás Mozgalom egyik alapítója a karaktergyilkolási kísérletet úgy indokolta: „ez egy figyelemfelkeltő, tájékoztató kampány. Az a lényege, hogy rámutassunk, Magyar Péter pontosan ugyanazokkal a karaktervonásokkal rendelkezik mint Zelenszkij Ukrajnában. Pontosan ugyanaz a ripacskodó, színészkedő, csak és kizárólag a rivaldafényre vágyó karakter, aki Brüsszelnek a tökéletes ember.”

Gyakorlatilag nem lehet kikerülni sem az óriásplakátokat, sem a közösségi médiában futó lejárató videót. A kampányt egy a Megafonhoz közel álló cég, a tavaly novemberben alapított Ellenállás Mozgalom Nonprofit Kft. gyártja és terjeszti, ám a Lakmusz felhívja a figyelmet, hogy ehhez képest a plakátokon a „Nemzeti Ellenállás Mozgalom Kft.” neve szerepel, ami nem is létezik. A nonprofit cég egyetlen tulajdonosa a cégnyilvántartás szerint Apáti Bence, ám a vállalkozást nem a saját lakcímére, hanem a szintén megafonos Kötter Tamás ügyvédi irodájának címére jegyezték be.

Hogy Apátiék pontosan milyen forrásból működtetik a céget, azt természetesen most sem tudni, de a vállalkozás pénzügyi beszámolója szerint már az indulása utáni első hónapban több mint 20 millió forintból gazdálkodott.

A hirdetésként terített propaganda 21 különböző verzióban fut, ám míg a Facebookon a rendnek megfelelően politikai tartalomként jelölték meg, a YouTube-on nem: a 3 nap alatt 1,1 milliós nézettséget elérő 42 másodperces verzió a „művészet és szórakoztatás” kategóriában fut, a tegnap feltöltött 15 másodperces verzió pedig ennél is furcsább módon a „gasztronómia és éjszakai élet” címke alatt fut.

Az egésszel a legfőbb probléma az, hogy a Google-ön a politikai reklámokra szigorúbb átláthatósági szabályok vonatkoznak. Azaz jelen formában kevesebb információ érhető el róla nyilvánosan, így például nem tudni, mennyiért tolják bele az arcunkba nap mint nap, mint ahogy azt sem, hogy a reklám milyen demográfiai csoportokat célzott meg elsősorban. Ráadásul a politikai hirdetéseknél csak életkor, nem és lakóhely szerint lehet targetálni, itt viszont a lehetőségek tágabbak.

A videókat természetesen a Google saját szabályai szerint is politikai hirdetésnek kellett volna minősíteni. Az pedig szintén nem mellékes részlet, hogy a Google tavaly novemberben bejelentette, még 2025 októbere előtt megszünteti a politikai hirdetések közzétételét az EU-ban. Ekkortól ugyanis egy uniós rendelet értelmében a platformoknak az eddigieknél több adatot kell közzétenniük a politikai hirdetésekről, amire a Google úgy reagált, hogy inkább kivezeti az egészet.

Miután Székesfehérvár önkormányzata 1 forintért megvette az NB I-ből kiesett futballcsapatot, a város fideszes polgármestere most tulajdonosként jegyeket, bérleteket kínál.